| Ingrid16V a întrebat:

am nevoie de ajutor sad Parul meu e foarte ars si despicat din cauza ca folosesc placa, si nu e numai la varfuri ci si mai sus sad Nu stiu ce sa fac, pentru ca nu vreau sa-l tund. Acum incerc sa folosesc placa mai rar, insa as vrea sa folosesc ceva sa nu mai fie atat de urat.

Nici nu mai creste si e ars, credeti ca pot sa folosesc ceva ca sa-si revina, in afara de faptul sa ma tund?
Vreau sa-mi raspunda cineva care a fost in situatia mea sau a patit asa.
Si daca se poate sa-mi zica ce a folosit si daca a dat rezultate.

Va multumesc din suflet! sad

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu isi revine si o sa te convingi de asta, trebuie taiate varfurile cat mai des si foloseste ulei de rinin pentru a reda stralucirea parului tau

| Farmec a răspuns:

Recomandam sa folosesti samponul regenerant din gama Gerovital Plant Tratament (http://www.farmec.ro/produse/par/sampon-regenerant-79.html)
Aplică şamponul masând uşor pielea capului, pentru stimulare şi tonifiere, aproximativ 1 minut, iar apoi limpezeşte bine. Se repetă, dacă este necesar. O dată pe săptămână suplimentează aportul de keratină şi provitamina B5 aplicând Masca pentru păr degradat din aceeaşi gamă. (http://www.farmec.ro/produse/par/masca-pentru-par-degradat-80.html)
De asemenea, recomandam si serul hidratant termoprotector din aceiasi gama, care sa protejeze parul dupa ce-l usti cu foenul sau il intinzi cu placa: http://www.farmec.ro/produse/par/ser-hidratant-termoprotector-64.html

| Queeen a răspuns:

Sunt de acord cu SElenaAlina, dar mai poti incerca si un ser de la Gliss..total repair 9. e foarte buun, poti cauta informatii pe net happy Si eu am aceasta problema si acum folosesc samponul de la gerovital anticadere care e si pentru crestere si balsam de la panten. sper ca te-am ajutat :*

| Cocooos a răspuns:

Varfurile despicate nu se pot reface! Orice ai folosi, specialistii sunt foarte hotarati cand spun ca nici un produs nu poate repara varfurile.Deci nu da bani degeaba. Eu ti as recomanda sa te tunzi in scari, sa te filezi daca zici ca parul tau e despicat si sus. Odata ce parul tau a ajuns asa, inseamna ca ai un tip de par care se deterioreaza foarte repede. Pentru a preveni despicarea, NU pentru a repara varfurile, iti propun niste masti:
1. tratament cu ulei cald pentru cresterea parului: incalzesti o cescuta cu ulei de masline ( nu fierbinte, cald) si o aplici pe toata lungimea parului, masand scalpul. Lasa sa actioneze minim 30 de minute, daca poti toata noaptea, apoi te speli.
2. Galbenusuri de ou - cate vrei tu, le zbati putin si le aplici pe par, apoi te speli
3. Mierea este foarte buna pentru a hidrata parul. Lasa sa actioneze min. 30 minute si spala-te.
4. Un avocado pisat, eventual amestecat cu ulei de masline.
Altele: unt de cocos, unt de shea, ulei de argan(e cel mai bun pentru asa ceva, dar e foarte scump).
Nu uita sa folosesti balsam dupa fiecare spalare.
Cand mai folosesti placa sau uscatorul, foloseste inainte un ser de protectie(gasesti in magazine). Dar ar fi mai bine sa renunti la ele.
Piaptana-ti parul cu un piepten cu dinti rari si nu il agresa.
Deci, odata ce parul tau se deterioreaza repede, poarta-te cu el ca si cu un glob de sticla! Toate cele bune!happy

| SElenaAlina a răspuns:

Poti incerca cu o masca naturala... ulei de masline si ulei de ricin.Amesteci doua picaturi de ulei de ricin cu putin ulei de masline, atat cat sa iti ajunga sa il intinzi pe tot parul. Faci lucrul acesta timp de 7 nopti, chiar si mai mult, iar dimineata te speli.Dar foarte important este sa iti tunzi varfurile odata pe luna, asa in timp parul tau va fi perfect sanatos.Eu am mai incercat si cu sampon gerovital si un ser gerovital, le-am volosit timp de 6 luni si parul meu este ca nou acum.Am avut si eu aceiasi problema ca tine.

| Aneline a răspuns:

Ai putea incerca masti pentru par din ulei de masline, galbenus de ou, cauti in farmacie fiole vitamina A si pui in alcatuirea mastii doar una, si cateva picaturi de suc de lamaie...lasa parul cu masca 30 de min si folseste balsam dupa sampon, repeta tratamentul nainte de fiecare spalare happy...La mine a functionat si este si anti-cadere a parului happy big grin