| anonim_4396 a întrebat:

Am plete, iar când mă pieptan raman fire de par pe pieptan sau când îmi ud părul și îmi dau cu mana prin el îmi rămân câteva fire in mana.
Ce pot face in cazul asta?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E normal sa-ti cada un anumit numar de fire, pana in 100-100 si ceva pe zi ne cad, chiar daca observam sau nu, stiu ca par multe dar ele se regenereaza imediat, daca vor cadea mai multe se instaleaza rarirea parului si probabil chelitul. Si mie imi cad cand imi dau cu mana uda prin par sau cand ma spal, dar nu este nicio modificare, la fel de des a ramas, tunde-te din cand in cand sa se mai regenereze, scalpul mai are nevoie si de oxigenare, asta inseamna scurtarea parului, cand imi las parul mai mare mi se ingrasa mai rapid.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Dar daca parul iti cade NUMAI de pe partea de sus a capului, pe lateral si la spate nu cade deloc.
Am acelasi problema. am incercat sampon "recapar" si Acid folic cu vitamina B cu rezultat inconcludent

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana in 100 de fire e ok sa cada indiferent de unde vor cadea. Iti cad smocuri? Sau fire in cateva serii?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

2. Fire in cateva serii., Totul a inceput acu un 1 an, am observat ca la varful capului am inceput sa chelesc. Ulterior am observat ca imi cade de pe tot susul capului. Imi cad numai fire, dar parca asa pe perioade. dupa ce am observat prima data anul trecut dupa cateva luni parca a incetat sa nu mai cada asa de mult, ulterior iar a reinceput sa cada mai tare. In varful capului se vede putina chelie si acum. A cheli este normal dar acolo la +40de ani nu la 27.
Cica poate fi si de la stress. eu am probleme de genu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de gene, unii chelesc de la 20 de ani, altii nu chelesc nici la 70 de ani. Poate sa fie si de la stres, am citit undeva ca socurile emotionale fac ca parul sa cada, firul de par secreta un hormon al stresului si de aceea legatura dintre caderea parului si stres. Du-te la dermatolog si vezi ce iti va zice, daca exista vreo stimulare a foliculilor pilosi. Si eu observ ca incep sa-mi cada fire, cred ca pe zi imi cad cam pana in 60 de fire, adica e ok, in grafic. Daca cheleam cred ca innebuneam, o luam razna caci parul imi da o alta simetrie si infatisare, m-am ras de maxim 3 ori in cap, ultima oara m-am ingrozit cum aratam. Du-te la dermatolog, poate inca nu ai o cadere masiva si ti se poate regenera parul inapoi dupa ce rezolvi problemele hormonale si de stres.

| Celcestietot a răspuns:

Pe zi ar trebui sa iti cada intre 50 si 100 de fire, asa ca este normal, mai ales la parul lung pe care il ai, acesta este intr-o continua regenerare, deci nu trebuie sa te ingrijorezi. Ce poti face? Sa nu il mai expui unor temperaturi ridicate sau unei tensiuni constante si sa iti cumperi niste produse de ingrijirea parului.