| Girly97 a întrebat:

Am primit vineri un "breloc" ca sa nu mai sun la interfon dimineata cand ajung la munca la bloc. Ce are brelocul in el de mi se deschide imediat?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acel breloc are în el un cip magnetic pe care este o parolă. Instalația care închide și deschide ușa este un mic robot. un dispozitiv electromecanic. El este astfel setat ca să recunoască acea parolă. Când o recunoaște, dă un ordin să se deschidă ușa.

| Andreeush a răspuns:

Un magnet magic cu care se deschide ușa blocului.

| Bizon95 a răspuns:

O cheie magnetica care e citita de cititorul de pe interfon
aceeasi tehnologie la: cardurile la care platesti prin atingere, telefoanele care pot transfera poze direct intre ele daca le pui unul in spatele celuilalt, STB (transportul de suprafata Bucuresti) care au cartele magnetice
etc.

| FreddieM a răspuns:

Are spiridusul lui,, sesam deschide-te"