| EntertainYou a întrebat:

Am primit zilele trecute un ignore dubios.
Zic dubios intrucat a urmat dupa o funda, iar ignore am primit la o zi diferenta (cred). Si cand cineva te ignora nu mai primesti deloc notificari de reply-uri (daca au urmat). Abia azi am intrat din curiozitate la respectiva intrebare ca sa vad daca s-a mai zis ceva si asa am observat.

Ok, nu e important daca merit eu ignore, nu asta e problema. Este evident ceva subiectiv de fiecare data.

Dar am ramas surprins de faptul ca exista oameni lucrand ca ospatari, care nu doar ca sunt afectati de pandemie, dar chiar isi apreciaza job-urile lor simple, dar mai ales daca vad fericire in jurul lor si ei asista/contribuie in jurul unor consumatii.
Eu n-o sa dezbat acum treaba daca fericirea de acolo o fi parand cat se poate de sincera in ochii tuturor nuntasilor si chiar in ochii ospatarului. Nu asta e problema. Ci doar implinirea sufleteasca a respectivei doamne. Chiar credeti ca MAI exista OSPATARI impliniti numai prin NATURA MESERIEI? Sau e vorba doar de un bacsis gros la nunti?

Adica ori e doamna dintr-un scenariu desprins din Downton Abbey, caz in care, cinste ei, ori e doar o cucoana care asociaza cascavalul cu evenimente mari pentru propriul ei beneficiu in timp ce ne acuza de egoism nejustificat pe ceilalti?

Intrebarea: https://www.tpu.ro/......0-persoane

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am ignore de la ea, sincer nu stiu de ce, chiar mam inteles bine cu ea

| EntertainYou explică (pentru RAY):

Da, asa aveam si eu impresia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pe TPU din ianuarie 2019, pentru propria mea plăcere, distracție, cum vreți să o luați.
Ce am constatat. Este un site de socializare între anonimi. Anonimatul scoate din om nevoia de a-și maifesta personalitatea ascunsă, pe care nu o poate dezvălui într-o relație reală offfline.
De asemenea cei Ce exprimă o părere nu știu cu cine stau de vorbă, nu cunosc orizontul cultural, social al acestora, modul lor de comunicare, valoarea cuvintelor și conceptelor pentru ei. Fiecare vine cu propriul lui dicționar explicativ privat, cu setul lui de emoții și reflexii ale realității. Dacă subiectele sunt hot, fierbinți, sex, politică, pandemie, religie, se încinge o dispută virtuală, cu multe aspecte imaginare, lipsite de substanță. Ce faci dacă te simți frustrat de rezultatul dialogului? Dai ignor. Ai venit aici ca să scapi de tensiuni, nu ca să le amplifici pe cele care le ai.
Situl este foarte bine construit din acest punct de vedere. Dar nu judeca un om după 5 cuvinte și trei fraze exprimate aici. Lumea este așa cum ni se pare. Realitatea este intersecția lumilor diferite din fiecare din noi. Dacă am gândi toți la fel, ar fi fericirea din rai, toți înălțând imnuri de slavă cu privirile ațintite spre slavă, pentru vecie. Plictistor.
î

| Drimmero a răspuns:

E pandemie pe TPU de frustrate, si eu am ignor si nu-mi amintesc sa o fi bagat vreodata in seama ))

| Catrice a răspuns:

Nici n-am vazut-o pe tanti p-aici si am ignor rolling on the floor

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, nu cred, un job bazat pe servire, daca nu este singura optiune, ajunge sa te faca sa te simti injosit.

| Nemessys a răspuns:

Si eu am primit ignore (nu te la ea) dar tot de la o persoana cu care m-am inteles bine un timp si brusc, am primit for no reason laughing

| EntertainYou explică (pentru Nemessys):

Chiar mi se pare ciudat modul in care se activeaza insecuritati in unii useri asa cand nu te astepti. Am fost surprins sa citesc ca si altii au primit ignore de la respectiva, ori de la altii care dau ignore fara sa fi existat un conflict sever.
Si intr-adevar, mai ciudat e sa primesti ignore de la cineva doar pentru ca i-ai dat un raspuns la o intrebare (fara sa fi insultat), dar i-ai "dat rekt" pe viata cu un raspuns care nici nu era adresat personal macar...sau pur si simplu te-a observat pe undeva si nu-i place avatarul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am ignore de la ea sad
Da, cred ca mai exista ospatari impliniti doar prin natura meseriei.Chiar daca majusculele tale vor sa sublinieze absurditatea unei astfel de afirmatii.Sunt si vanzatori de la profi impliniti."natura" meseriei implica automat castigul, nu cred ca ar fi la fel de fericita daca ar face voluntariat.
Cat despre ce zicea ea despre nunti, ar fi o dovada de inconstienta sa se organizeze evenimente de genul(cu peste 100 de persoane).E un risc crescut.Si nu se pune problema de egoism, dimpotriva.
Sustinerea acestor evenimente ar fi o dovada de egoism, nu respingerea lor.

| EntertainYou explică (pentru anonim_4396):

Tocmai de aia am facut aluzie la Downton Abbey. Nu stiu daca cunosti serialul respectiv, insa ti-l recomand (macar filmul din 2019).
Eu cred ca exista oameni multumiti prin natura meseriei. Si nu, asta nu inseamna bani.
Bani faci la orice job. Dar de ce ACEL JOB?
Acum, nu prea as zice ca e cazul respectivei doamne. Nu cred ca se mai supara atat de mult si dadea si ignore daca nu era vorba decat de natura meseriei, nu de banii pierduti datorita covid. E trist totusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EntertainYou):

Nu-l stiu, o sa caut serialul.
Acel job pentru ca e o senzatie unica sa vezi fericirea pe chipurile invitatilor de la o nunta ....sau pentru bacsis. Tipa aia nu e o sfanta. Putin ii pasa ei de bucuria ce pluteste prin aer(macar de-ar fi asa, majoritatea nuntilor sunt o bataie de joc). Singura ei problema sunt banii. Bine, inteleg ca e dificil acum pentru persoanele care si-au pierdut job-ul sau au suferit dpdv financiar din cauza pandemiei.Dar ea nu-si recunoaste pe fata motivele, ci le ascunde sub o masca de ipocrizie.Adica isi ascunde egoismul(pe care nu i-l critic)facandu-te pe tine egoist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Interesant, mie mi s-a refuzat intrebarea cam rapid. Pare ca unii dau ignore pe aici din motive personale ca se supara pe ceva care persoana scrie. Poate asta este solutia lor de a "alunga" cand nu le convine ce citeste, dar pe site asta, pare ca tot ce rezolva este ca "nu poti da raspuns la intrebarea pusa de cel care te ignora", si daca il ignori tu nu-i poti vedea postarile. Deci asta e clar motivul, sa ascunda textul.
Acum vorbind eu ca "doamna", am dat ignore la unele conturi ca se luau de ceea ce am scris, ma enervau.
Si intrebarea mea chiar era despre aceeasi persoana, si stiu ce am facut, si poate ca nu, dar nu vreau sa pun povestea.

| EntertainYou explică (pentru anonim_4396):

Clar a fost deranjata. Era deranjata cam de cand a pus intrebarea, inca de la primele raspunsuri. Chiar o afecteaza covidul. Ceea ce e totusi nasol. Probabil a deranjat-o faptul ca nu ma afecta si pe mine in aceeasi masura.
De asta am tinut sa dezbat treaba asta cu fericirea din cauza meseriei, ori a veniturilor extra din cauza meseriei, iar covidul a stricat treaba. Adica e faza ca ne facea pe restul indolenti cumva la asemenea situatie. De ce nu aprobam/apreciem nuntile de dragul altora care au de munca? Cam aiurea perspectiva.
In fine, daca nu va rezista nici intrebarea mea, asta e...macar bine ca a avut vizibilitate o vreme (la ore la care admina nu e la lucru). Desi, zau asa, mi se pare aiurea sa cenzurezi orice adreseaza comportamentul altor useri, care nu e unul ok.

| MaryMaria333 a răspuns:

Poate ai zis tu ceva ce a deranjat'o.