| OoOsofiaOoO a întrebat:

Am si chitara si pian si nu stiu sa cant la nici una iar mama ma pune sa aleg una si sa invat sa cant dar nu stiu ce sa aleg caci nu le vreau pe amandoua
Dificillllllsad

Răspuns Câştigător
| StarMagda a răspuns:

Pai mie imi plac amandoua.La chitara nu stiu sa cant dar in maxim 3 luni as putea infata sa cant la perfectie, chitara fiind unul din cele mai simple instrumente posibile.La pian, pe alta parte, fac pian de performanta.Sunt la Colegiul de Muzica Dinu Lipatti din Bucuresti in clasa a 7a si pentru mine pianul e simplu.Si vreau sa spun ca pianul e un intrument simplu la inceput.E o joaca de copil la inceput.Greul vine abia dupa vreo 4-5 ani.Nu e ca vioara de e greu la inceput si dupa e simplu.La pian e exact pe invers.La inceput e simplu dar dupa e greu.cam pana cand ai ajuns sa faci vreo 11 ani de pian, ca dupa e simplu.Acum desigur daca vrei sa faci ca si mine, pian de performanta. Daca vrei doar sa inveti asa de placere cand nu ai ce face nu o sa fie greu decat la inceput dupa, cum nu vrei sa inveti mai mult decat sa stii sa pui mana pe el si sa canti piese simple nu o sa fie greu nicioadata.

Alege ce vrei.Pentru un incepator(adica fara sa stii note muzicale,ce e aia terta,cvinta,acord, sincopa, etc) in muzica va fi greu sa le inveti pe amandoua dar daca ai facut pana acum asa ceva nu o sa fie greu.

| Alexinnio a răspuns (pentru StarMagda):

Iarta-ma,dar subestimezi foarte tare chitara, spui ca in 3 luni maxim ai putea sa inveti sa canti la perfectie.Eu sunt chitarist de ani buni si iti spun ca nici dupa trei luni de cand ma apucasem nu mi se intariste varfurile degetelor, iar durerea ma impiedica sa schimb acordruile.Chitara este foarte grea fata de pian care atunci cand ai apasat clapa suna nota clar, ai apasat La# in loc de La dar La# se aude curat, la chitara daca ai facut asa iti trebuie un control bun al maini care te face sa apesi tastele la intamplare si sa iti iasa sunetul curat iar asta se capata cam intr-un an de practica, nu mai zic de acordurile cu barre care sunt dusmanii incepatoriilor sau tehnicile bend, hammer sau pull off care daca sunt puse la viteza mare reprezinta probleme si pentru chitaristii profesionisti.In concluzie, gresesti amarinic spund despre chitara ca o poti invata la perfectie in doar 3 luni si ca este unul dintre cele mai simple instrumente.

5 răspunsuri:
| DeXxa a răspuns:

Daca e sa alegi dupa dificultate, este mai usor la chitara si inveti mai repede. La pian este mai greu, dar sunetul pianul e divin, nu se compara cu chitara.

Deci alege chitara, daca vrei ceva usor.
Alege pianul daca vrei ceva cu adevarat frumos.

| DeXxa a răspuns:

Pianul.

| OoOsofiaOoO explică:

Tu ce ai alege in locul meu?

| DizzyBulinute a răspuns:

Chitarawinking