| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare
Am inteles ca expertii sunt cei care modereaza in locul moderatorilor, adica altii iau banii.
Cum de raspunsuri sau intrebari care nu trebuiau sterse sunt rase imediat si prajiturile raman, sunteti prieteni cu prajitura asta care ne intoxica zilele pe TPU?
Si mai am o intrebare cum se face ca sunt facuti experti numai aceia care dispar cu lunile altii nu mai apar deloc pe site, pe ce principii sunt alesi, sincer chiar nu inteleg, eu nu vreau v-am mai spus dar ma intriga ca totusi cineva trebuie sa aiba grije si de noi dar nu la modul la care se face acum, sunt experti toata cinstea, nu dau nume sa nu creez animozitati, dar de ce ii alegeti pe aceia care intra din ani in paste pe site? de ce?
Fiti un pic mai selectivi cand o faceti. Am vazut la comentarii despre experti gramada de comentarii pro desi habar nu am cine este ala sau ce a facut pentru site.

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

TPU.ro si gustos.ro sunt site-uri partenere.se ajuta unu' pe altul pentru trafic.
un utilizator gustos nu stie cum se curata burta.jos, langa reteta, are un indemn: 'daca ai vreo intrebare, adreseaza-o comunitatii TPU, si vei primi rasp in cel mai scurt timp'
omu' intra pe TPU si toata lumea e fericita, mai ales raluca.pentru ca utilizatorul gustos, neavand cont pe TPU, intra zilnic sa verifice daca a mai primit raspuns la intrebarea lui scarboasa.si cauta ore intregi printre raspunsuri... asta e motivu' pentru care nu-s sterse intrebarile alea.pentru a se strange cat mai multe raspunsuri, ca omu' sa intre de sute de ori
(burta cate raspunsuri a strans?! 400? acum daca o cauti, cu siguranta a fost stearsa.pentru ca scopul a fost atins)

si raspunsurile noastre sunt editate, nu sunt doar respinse, ci EDITATE si nu e un robot care modifica automat. cineva scoate CARACTERUL IRELEVANT din fraza.adica cioparteste fraza, taie din ea si lasa doar cuvintele care respecta politica 'site-ului'.
ex:
una cerea adresa unui mall, si ne sfatuia: 'cine nu stie, google it'. i-am raspuns:

'cine nu stie, google it'. ce tupeu
google it, you i. d. i. o. t!

mi-au editat intrebarea si au lasat-o asa, seaca, au taiat sfatul meu, care era mai important
cine dracu' are atat timp pentru asta? comunistilor.
la fel si cu intrebarea mea de ieri:
"la multi ani tuturor buruienilor.
long live maria-ioana!"

38 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu au mână liberă 100% privind moderarea întrebărilor şi a răspunsurilor, au această opţiune deoarece prezintă încredere şi asta până la un punct, tot adminul site-ului ia decizia finală.
Politica site-ului.
Pa, pa.

| Silvia a răspuns:

Pe mine sincer nu ma mai intereseaza subiectul asta, oricum daca se trezeste unul sa spuna ca ceva il nemultumeste ii sar restul in cap si nu se rezolva nimic.
Moderarea e jalnica, se sterg prea multe intrebari care poate ma interesau si se lasa toate porcariile.
Expertii...sunt alesi dupa starea sufleteasca, nu stiulaughing. Si eu am scris pe blog si zic si aici : nu cred ca am vazut vreun raspuns de-al lui, nu era nicidecum activ pe site si nu s-a remarcat prin nimic special. Dar cine suntem noi ca sa ne spunem parerea? Nu trecuse nici o ora si deja m-au atentionat doi useri ca daca nu s-a implicat in scandaluri si grupuri asta nu inseamna ca nu s-a implicat pe site [de parca userii cunoscuti sunt implicati in certurioh go on].
Si pana la urma acum cad singura in penibil cand arat ca ma intereseaza de niste lucruri care nu ma afecteaza cu nimic in viata de zi cu zioh go on. Mi-am zis parerea... sper sa aiba si altii curaj sa si-o spuna.

| Flav a răspuns:

@alllinna - ti-am spus eu ca esti invidioasa ca nu esti facuta experta.

| Flav a răspuns:

@alllinna - eu n-am mai spus nimic de acest lucru, ca am renuntat, am considerat ca nici n-am fost facut.
Sunt de acord cu multi useri pe aici, consider ca noua fata a site-ului e un total fiasco. Nu sunt deloc acord cu postarile anonime, nu-mi place treaba cu raportarea. Cum a spus si cineva mai sus, mie mi-au fost sterse toate intrebarile fiindca cineva s-a enervat ( iubirea mea, user-ul: br3neta ) si mi-a raportat tot, vreo 30 de raspunsuri si ultimele 50 de intrebari, de m-a lasat in sanii goi. Normal, cand imi dau adminii add la intrebari, n-o sa le mai acceseze nimeni fiindca deja sunt vechi. N-am tipat, desi eram foarte sucarit pe situatie, n-am facut circ pe site datorita unei pustoaice. ( stiam ca ea mi-a raportat fiindca imi daduse si toate raspunsurile cu stupid )
Treaba cu expertii: vad ca ultima vreme s-au ales experti pe masura, adica ce se implica, ce sunt activi. Sunt insa si unii care cred ca nu-s pe masura titlului, dar am tacut, respectat si lasat in pace. Mai ales sa fac tam-tam pe blog ca n-au meritat si chestii de astea. Si la urma urmei, ce conteaza cine e sau nu expert? Userii se schimba, altii pleaca (zilele trecute si-au sters contul 2 experti) si asa mai departe. E un intreg ciclu, pentru ce atat taraboi?

| Flav a răspuns:

@alllinna - sa dau nume e usor, sunt suficienti ce se implica, incepand cu 1 din clasament.
Stiu ca esti frustrata ca nu esti experta, si nu cred ca vei fi vreodata daca-ti editezi mereu raspunsurile completandu-le ca mai sus, si jignind (scarba utila). Schimba-ti atitudinea!

| Flav a răspuns:

@alllinna - iar bati campul mai fetito? Sa fie oare din cauza ca esti nesatisfacuta, precum ne-ai comunicat? Sa-ti arat postul?
Calmeaza-te, faci riduri. Raluca, fa-o expert te rog odata sa nu mai tipe.

| Flav a răspuns:

@kai - observ ca prezenta ta pe site, a fost cand s-a retras alllinna, plus c-ai acelasi stil de scris. Daca folosesti mai multe conturi, fa-le cu cap alllinna, ca deja esti penibila. Stau si ma intreb, oare vei reusi sa fii experta pe vreounul?laughing

| Flav a răspuns:

@alllinna - bineinteles, rad de tine. Te-ai simtit intrecuta si-ai venit rapid cu alt nick de-al tau. Unde, ai raspuns exact cand ai spus pe site ca pleci (stii tu, cand plangeai si tipai ca iesi de pe site, circul ieftin creat) si ai acelasi stil de-a scrie. Ma amuzi complet. Nick-ul girofar, facut din septembrie, raspunzand abia azi? Wow alllinna, nu credeam ca te pretezi la asa ceva. Chiar iti trebuie 3 conturi sa ma ataci? Dar unde ti-e verticalitatea fatooooo?
Raluca, fa-o expert. Pe-un cont, oricare, dar numai sa taca. Sau s-o faci pe toate sa fie ''satisfacuta'' in sfarsit?

| albastrel a răspuns:

Hi hi ha ha laughing

| Klara a răspuns:

Alinutza, am inteles ce vrei sa zici. Vrei sa fi experta! Pai...vei fi. Cu totii vrem sa fim.

| camelia1812 a răspuns:

Oameni buni. ce rezovati cu atata cearta?

am citit cam 15 minute tot ce ati scris aici

si tocmai de-aia eu nu mai pornesc tv ca sa nu mai vad atatea scandaluri

bun... pornesc pc-ul, intru pe TPU.ro si ce gasesc?

un scandal gen OTV

dar pana unde? si daca tot v-ati certat. s-a schimbat lumea intr-un loc mai bun? NU

tocmai de-aia pe mine una ma dezgusta aceste scandaluri fara rost

scuzati-ma dar sunteti banali...:-J

| cornculapte a răspuns:

Si pe mine ma cam scot din sarite prajiturile astea. Ma loghez sa raspund la o intrebare calumea si tot ce gasesc e legat de jeleu, mac, piscot, crema, budinca etc. Ce naiba? Mie nu-mi place in bucatarie, nu stiu sa gatesc. Nu se poate face o anexa la gustos.ro asemanatoare cu tpu.ro? Si sa-si raspunda acolo la intrebari pasionatii de arte culinare. Fara suparare, dar daca mai apucam 2012, cu siguranta n-o sa mai existe tpu.ro ci in locul lui o sa fie un frate mai mic al lui gustos.ro. Asta arata toate simptomele.

| gingasull a răspuns:

Flav : Mai ia si tu o pauza "mosule" ca prea mult stai pe site fara rost, atacand in stanga si in dreapta cu parera, te crezi prea superior in fata celorlalti cand si tu esti un simplu om care utilizeaza acest site; simti nevoia sa te faci remarcat atacand femeile si ma acuzi pe mine ca sunt misogin! Rusine sa-ti fie ma baiatule! Rusine! Uita-te mai bine in ograda la tine, vezi-ti mai bine lipsurile tale irecuperabile! Ramai acolo pe chat Flav cu "gasca de prieteni" si simte-te in largul tau macar acolo, in spatiu acela mic creat pentru oameni mici, ingusti la minte! Hai ceau Cavalere care esti rolling on the floor

| Pupily92 a răspuns:

Eu cred ca expertii sunt alesi in functie de punctele pe care le au
acumulate.si userii la fel(chiar daca unii useri ai anului dau niste raspunsuri cam penibile). cat despre faza cu intrebarile si raspunsurile.nu stiu happyhappy

| LoooVe <3 a răspuns:

Raluca, si cum se face ca daca raportam cateva intrebari cu spam, de pe celalalt cont, nu se stergeau, si intrebarile mele se stergeau imediat? straight face Si cand ceream explicatii tot mi se stergea? Sau tot tu erai, ca am observat ca lasi intrebarile cu Spam, ale favoritilor tai...

| geany_8477 a răspuns:

Fratilor cati ani aveti? aveti sevicii? munciti? va ocupati timpul cu ceva? va certati aiurea pe site? cati ani ai alina? dar tu flav?

| kai a răspuns:

@Flav ai sticla langa tine? arunc-o!

| kai a răspuns:

Unde traiesti mai baiatule la mahala? nu-i frumos! Am fost atent, ai intrat in contradictoriu cu mai multe persoane si nu folosesti un limbaj tocmai elevat, de altfel mediul rural se vede de la o posta, hai fii cuminte lasa fata in pace.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform acestui principiu inseamna ca adminul site-ului este prieten cu prajitura, sau are interes site-ul ca aceste prajituri retete sa existe pe site, stim asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci nu numai eu am tras concluziile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MoonY - se castiga la accesarea site-ului? au coeficient din asta? indiferent daca este anonim sau nu? da, criteriile pentru castig.
Intrebarile mele care ar fi trebuit editate cum zici n-au aparut nici in forma ciopartita si nu numai a mea.
Site-ul acesta este foarte bine gandit, anul trecut am inteles ca s-au strans in august, varf, cateva sute de mii de accesari inmultit cu cat costa o accesare am calculat eu atunci era de ordinul zecilor de mii de euro plus altele asta numai din accesare. Deci varianta cu intrebarea despre napolitana verticala si orizontala este reala.
Alegerea expertilor se face in functie de coloana, cat mai aproape de sol atat mai buna.
Expertii muncesc, adminul doar supervizeaza, excelenta afacere, muncesc 20, ia banul unul singur, va place? cred ca nu sunteti remunerati din zecile de mii de euro, care se castiga lunar.
Sunt foarte foarte multe intrebari care se repeta obsesiv, pentru ca fac trimitere catre site-uri care sunt tot ale lor.
Noi facem trafic, ei iau banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati dintre useri sunt reali? dar experti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da Flav ai dreptate dar sa te faca pe tine primul laughing
Stii exact de ce fugim de chestia asta, adica altii renunta la onoruri si noi sa vrem? cu ce ti-am gresit?
Stii de fapt tu esti o scarba utila imi aduce aminte intotdeauna de realitate, te iubesc si te urasc in acelasi timplaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flav de ce numai atunci cand ai baut ceva mai mult si ai cam uitat de tine, intrii pe site? iti face rau baiatule si ramane cum am scris mai sus.
Te oftica ceva dar nu-mi dau seama ce, de te tot ei de mine si de ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titlul de expert a devenit un mod de a-i tine pe site pe cei neinformati sau cei care sunt noi.
Expert, user al anului, tot utilizator al acestui site te numesti. Este o adevarata comunitate, cu persoane de toate iq-urile.
Am observat si eu ca din joi in pasti vezi raspunsuri date de experti(sau dau doar la useri pe care-i cunosc, apreciaza).
Vad ca o tineti intr-una cu faza :,, cum a fost nominalizat? nici nu l-am vazut pe site`` Mai conteaza asta? A primit chenarul, a castigat respectul adminilor, mai da din 2-3 zile cateva raspunsuri inteligente si cu asta basta. Nu cred ca expert inseamna sa stai toata ziua pe TPU si sa raspunzi la 50 de intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai Carmen nu este asa, cand am nevoie sa imi rezolve cineva o problema, cui ma adresez, daca admin nu, Raluca nu, expert nu, unde? stau userii si scriu catre admin ca le raspunde cineva, aiurea, aia isi fac banul si-i doare in tastatura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flav tot aici esti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta prajitura a fost raportata si de Abh mi-a scris in mesagerie, de nenumarate ori, si nu numai ea, eu intrebam daca este vreo legatura cu voi si gustos.ro, daca sunteti parteneri daca aceasta intrebare isi are rostul aici. in fine.