| MihaLoveYou a întrebat:

Am si eu o intrebare: Cum retineti lectiile la scoala, nu reusesc sa invat, decat sa tocesc si nu imi iese nimic, va rog ajutati-ma! Dau fundita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa intelegi lectia in clasa si acasa doar inveti definitiile si totul va fi mult mai usor eu asa fac si ma descurc superr cand ma aasculta daca nu imi amintesc bine improvizep putin din ce stiu!

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Interpreteaza-le, imagineazati-le, de pilda un razboi la istorie, sau o zona geografica. La romana joaca-te cu ele, (dau din casa acumhee hee ). Retine A-S sau C-V. atributului acorda-i culoarea mov, substantivului rosu, complementului galben, si verbului verde. La matematica e un pic mai greut (zic ca depinde mult de profesor), dar conformeaza-te dupa stilul lui, si incearca sa fii atenta in clasa, de fapt asta-i marele secret, nimeni dupa aceea nu-ti va mai explica cum o face profesorul.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Da, încearcă să faci şi ceva practic pentru a învăţa mai repede. Fă-ţi un test să vezi ce tip de memorie ai...eu nu ştiu niciunul, dar ni l-a făcut doamna dirigintă...Ai putea încerca să te muţi la şcoală în primele bănci şi să fii cât mai activă la ore, fără să te distragă nimic. Ăsta e modul meu şi sunt mulţumithappy

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu retin multe lucruri din clasa, fii atenta la ore si cu siguranta vei retine jumate din lectie daca nu mai multwinking. Succeshappy

| Andruza a răspuns:

Daca esti atenta in clasa si mai ales sa nu inveti mecanic sa si practici tot ce ai invatat eu asa fac si functioneaza si o sa vezi ca e diferit sper ca te-am putu ajuta:X:X:X:X

| BuBuLyNa a răspuns:

Asculta cu mai mare atentie lectia si daca nu o intelegi roaga o colega sa tio mai explice o data!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau eu raspuns
stai calma si nu te stresa
in camera trebuie sa fie liniste
nu mesteca guma sau rontai ceva pentru ca iti va atrage atentia
opreste TV-ul PC-ul
CONCENTREAZATEhappy
SucCEs!

| Andreea2014 a răspuns:

Ca sa reti minte totul fara problema fi atenta ma mult la ce zice profesoru si scrie ma repede sau nu scrii si ei in pauza de la colegul/ga pentru a fi atenta. Eu asa fac si nu mai tocesc. Si sa iti nma zic un lucru importanat fara suparare. Sunt unele persoane care nu pot sa retina asa ca tocesc. Succes! :*

| Andreea2014 a răspuns:

Aaaaaaaaaaaaa sau sa faci meditati bdaca poti te va ajuta iti spun happy