| flofybee a întrebat:

Va rog ajutati-mi! Eu nu reusesc sa retin lectiile pentru scoala. Acum invat pe de rost ca altfel nu reusesc. Am incercat varianta sa citesc de mai multe ori dar tot nu retin. Va rog... un sfat

2 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Hei!
Eu sunt la filologie, iar nouă ni se recomandă să transcriem lecţia succint, nu cuvânt cu cuvânt. Este posibil să nu reţii toate cuvintele învăţând mecanic şi depinde de modul în care înveţi. Dacă esti pe stilul auditiv, învaţă cu un prieten! Dacă eşti pe stilul vizual, fă ceea ce ţi-am scris mai sus : Transcrie pe o foaie separata, iar dacă eşti pe Kinestezic găseşte o asemănare haioasă cu ceva din realitate sau învaţă plimbându-te prin casă, sărind de pe un picior pe altul sau găsind o analogie.

| flofybee explică:

Am incercat si asa dar tot nu retin decat pentru a doua zi. nu stiu ce sa fac!