| 7775 a întrebat:

Am și eu o întrebare. De ce maneliștii și cocalarii sunt văzuți ok de oamenii care au mai puțin de 30 iar rockeri sunt văzuți ca ultimii proști (de toată lumea)?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

De obicei rockeri sunt oameni mai nonconformisti si liberi in gandire, in Romania aceste lucruri nu sunt apreciate deoarece in tara noastra spiritul de turma are prioritate.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca pentru astia sub 30 de ani, manelele reprezinta o muzica noua. Ceilalti am prins si alta muzica, mult mai buna decat maneaua.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai copilas, nu mai generaliza daca nu ai habar de muzica si statistici.
Manelele sunt muzica preferata a celor fara educatie, care nu au scoala prea multa si nici cultura muzicala, de aceea se bucura de tiganisme si lipsa de cultura, vulgaritate, obscenitate, ca-i incanta.
cei care asculta rock sunt alta generatie, amia veche, fiindca au crescut cu acel gen de muzica.
Dar mai sunt gramezi de stiluri, de care nici macar nu ai auzit, pentru a nici la tine in casa nu s-a studiat cultura muzicala si nu ai habar de muzica clasica, de muzica pop sau multe foarte mulet alte genuri muzicale.
Lasa asta in grija adultilor si tu ocupa-te de scoala, fara sa mai faci generalizari de care nici macar nu ai habar.

| 7775 explică (pentru Violleta2022):

Eu știu să cânt la chitară dacă nu știai. Canal de Youtube: https://youtu.be/cZwvSkz1nBs?si=xu-O0nCfb-VhyYM7

| 7775 explică (pentru Violleta2022):

În general ascult metalcore. Trupe ca: Bullet For My Valentine, Killswitch Engage (sper că am scris bine), All That Remains etc. Mai ascult și Black Veil Brides, Avenged Sevenfold, Megadeth și altele. Adică știu trupe și ascult rock/metal. Deși între rock și metal pot fi uneori diferențe destul de mari. Rock-ul e mai liniștit decât metal-ul. Rock poate fi considerat și trupa Nickelback. Metal-ul e mai dur, cel mai dur stil de metal fiind Death Metal-ul. Death Metal-ul e total diferit față de Nickelback, Paramore sau alte trupe d-astea de soft rock.

| 7775 explică (pentru Violleta2022):

Ho că am auzit și eu de jazz, blues, funk și d-astea. Făceam și eu comparație

| johnnny123 a răspuns:

Faci o generalizare greșită, dar având în vedere că ai 13 ani o să trecem cu vederea...

Nu toți oamenii sub 30 de ani admiră "maneliștii și cocalarii", și cu siguranță nu toți oamenii consideră rockerii ca fiind "ultimii proști".

Încetează să mai consideri oamenii cu care intri tu în contact ca reprezentând "toți oamenii". Lumea este mare.

| 7775 explică (pentru johnnny123):

Poate nu toți dar 90% tot îs care disprețuiesc rockerii

| johnnny123 a răspuns (pentru 7775):

Serios? Ai făcut tu un sondaj de opinie profesional?

| 7775 explică (pentru johnnny123):

Am făcut 14 ani acum o lună. Întrebările alea în care am zis că am 13 ani sunt puse cu puțin înainte să fac 14 ani. N-aveai de unde să știi, doar ți-am spus

| 7775 explică (pentru johnnny123):

Se numește aproximare

| johnnny123 a răspuns (pentru 7775):

Multumesc pentru că la cei 14 ani ai tăi îmi explici cum funcționează statistica.

| 7775 explică (pentru johnnny123):

E prima mea ceartă pe TPU dacă nu mi-o ieșit de asta îi

| LordCristobal a răspuns:

Pentru ca multi tineri din Romania sunt limitati in mentalitate si nu au gusturi muzicale bune. Daca se nasteau intre anii 60-2000 poate le placea rockul dar de vreme ce s-au nascut in anii 2000 au intrat in contact direct cu manelele si nu ai cum sa le scoti din cap manelele si comportamentul de cocalar.

| mODIN a răspuns:

Care oameni? Am vazut scriitori purtand tricou cu Metallica la publicarea cartii si nu a comentat nimeni.

| 7775 explică (pentru mODIN):

Pentru că acolo era vorba de cărți nu de Metallica

| pruina a răspuns:

Ptc nu pot intelefe in profunzime arta