| alexandru19994 a întrebat:

Am și eu o întrebare mai prosteasca dar ar fi de mare ajutor dacă mi-ar răspunde cîneca care a dat bacul și are pe tatăl cu numele Gheorghiță. ..nu Gheorghe. ..cum are trecuta inițiala...deoarece eu am trecuta în diploma Gh și ma gândesc ca trebuia Ghe dacă ma poate ajuta cineva...sa ma lămurească.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de ce-ti faci atatea probleme, este corecta initiala si apoi nu te afecteaza cu nimic, daca restul datelor de pe diploma sunt corecte.

| alexandru19994 explică (pentru Ioandelasal):

Da știu, dar as vrea sa ma lămurească cineva sa stau liniștit...

| T0T a răspuns:

INIȚIÁLĂ, inițiale, s. f. Literă cu care se începe un cuvînt.
INIȚIÁLĂ ~e f. 1) Literă cu care începe un cuvânt. 2) mai ales la pl. Prima literă (scrisă izolat și cu punct) a prenumelui și a numelui.

Dacă ai știi ce înseamnă acest termen nu ți-ar fi așa greu.