| tania13 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Stau in grecia si fac scoala aici, dupa ce termin liceul vreau sa vin sa fac facultatea in romania. Ce trebuie sa fac sa intru la facultate?

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nimic.Doar să-ţi aduci foaia matricolă.Eu am colegi de Facultate care vin şi din China.Nu contează de unde vii. Poţi să intrii la Facultate. Dacă ai media din ultimii 4 ani de liceu mai bunicică şi te înscrii în timp util, nu mai plăteşti taxe de Facultate.

| tania13 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

Nu trebuie sa dau bac-ul?

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Ba da, ai nevoie de bac.Şi el o să intre în foaia matricolă. Contează mult şi media de bac.Dar acum depinde şi de şcoala pe care o faci.Că sunt şcoli în care nu se dau bac-ul.Dar când te angajezi aici, toată lume aîţi cere diploma de bac.Inclusiv pentru postul d efemeie de servici.E complicat.Depinde de şcoala pe care o faci. Eventual, dacă tu faci un liceu în altă ţară şi nu dai bac-ul acolo, poţi să vii în ţară şi să faci aici ultimul an de liceu.Ca să ai bac-ul luat. Dacă ai de gând să te stabileşti aici, în ţară.O zi frumoasă îţi doresc.Nobody4Nobody.