| cucaracia a întrebat:

Am si eu o nedumerire in legatura cu sarbatoarea in care ne aflam. care ar fi legatura sau legenda dintre iepure si Paste, de ce este iepurele de paste? dor nu face nici oua, nici nu este servit la masa de pasta(cel putin teoretic). Nu vad nici o legatura catusi de putin logica... si va rog nu dati raspunsuri la basca daca nu stiti, ca intrebarea nu e la categoria amuzante.

Răspuns Câştigător
| petruclaudiu78 a răspuns:

Este o legenda, la popoarele nordice, cu o pasare transformata in iepure. Daca te uiti prin raspunsurile mele pe TPU o gasesti.
Mai simplu insa e sa dai o cautare pe net (asa poti afla mai multe decat am scris eu acolo).