| daniela_9471 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in legatura cu somajul! Mie mi se incheie contractul de munca cu data de 3 iunie! Decizia de concediere potrivit articolului 65(1)din legea53/2003(modificata si completeta)! As vrea sa stiu care data e valabila pentru depunerea actelor de somaj! Data incheieri contactului de munca sau data dupa decizie?

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Pai care este data de pe decizie? si oricum se ia in considerare data de pe decizia de incetare a contractului de munca depusa la ITM

2 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

În decizie, cred că este menţionată data cu care ţi s-a încheiat contractul de muncă (cel puţin aşa ar trebui). Aceea este data care se ia în considerare, decizia dându-se înainte pentru informarea angajatului happy Iar depunerea actelor la Inspectoratul Teritorial al Forţelor de Muncă pentru şomaj, trebuie făcută în maxim 30 zile calendaristice de la data încheierii contractului de muncăhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca depui actele in termen de 30 zile de la incetarea contractului de munca, vei fi considerata somera, incepind cu data respectiva, adica 3 iunie.