| TheK a întrebat:

Am un paradox pentru voi.
In lume exista o sabie care strapunge orice si un scut de nepatruns.
Cine va invinge?
Vreau doar sa aflu parerile voastre.

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Așa la paradoxuri toți ne putem gândi, mai ales când implicăm lucruri inexistente.

| ShaOfHatred a răspuns:

Ele singure nu vor face nimic.Depinde de persoanele care le tin. Daca cele doua persoane ar porni una spre alta cu armele in fata,s-ar ciocni si lupta ar dura pana unul va ceda. Daca o luma ca ambele persoane is identice,in corp si in minte,totul va tine de vreme, imprejurari, noroc. Poate la unul ii apare un carcel, poate apare un vat puternic si il misca pe celalalt etc...
Deci rezulta, nu e nici un paradox.

| Aberdeen a răspuns:

Va învinge scutul, pentru că el nu poate fi atacat. În schimb sabia, chiar dacă poate ataca orice merge atacat, nu spune nimeni că ea nu poate fi atacată, și nu scrie nicăieri că face față la atacurile primite, deși ea le începe cu brio. Înțelegi ce vreau să spun?
Așa poate fi și în viață. Devenind sabie, te expui, te ataci pe tine însuți atacându-i pe ceilalți, pentru că doar asta faci: ataci, dar nu te aperi. Dar, ca și „scut de nepătruns", nu încasezi niciun atac, ești imun, pentru că nu te consumi cu mișcări inutile, ci te bazezi pe propria protecție.