| MaryMaria333 a întrebat:

Am un unchi care literalmente ii OBSEDAT de țigări, cand are ocazia le aprinde una dupa alta, așa face mare risipă la bani si la tot. Tremură după ele, cand nu are se duce in oras sa ceara de la lume. Îi in stare de orice pentru un rahat de țigară. Dacă îi lași banii la mâna lui pe toți îi strică poate chiar într-o singură zi, se duc numai pe băutură si țigări.   Și-a facut un obicei cum mă vede deja imi tot cere la țigări. Din oră în oră tot pe capul meu.   Eu din omenie ii dau dar m-am cam săturat si mi se pare că profita din plin de bunătatea mea! În ritmul asta imi termina un pachet într-o zi că el trage o țigară din 2 fumuri. Și eu cu ce raman?  Îs banii mei, n-am înțeles?! Nu imi stau pe garduri sa ii ard in fiecare zi numai pe țigări.
Dacă îi spun ceva par nesimtită si oricum nu pricepe. L-am mințit de atâtea ori că nu mai am nici eu, acum nu mai am nici o idee cum sa fac. Ce ii drept, imi mai dădea si el 1-2 dar nu ii ceream ca disperata cum făcea el.
Ieri mi-a cerut câteva chiar de avea pachetul plin si i-am spus că la plecare sa imi dea si mie in schimb una de a lui. Si ce credeti? Înainte să plec imi mai cere inca una dar zice că a fumat tot pachetul si nu mai are de unde sa imi dea. Mie imi e rusine sa ii spun pomana pe față, hai din omenie ii dau dar ce ii mult ii mult! Știți vorba, dai un deget îți ia toată mâna. In rest mă respectă ca persoană.
Chiar nu stiu cum sa mai fac față pe cale amabilă, deja ma irită! Ce mă fac cu omu ala, am ajuns la capătul răbdării?

10 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Lasa-te de fumat.
¯\_(ツ)_/¯

| MaryMaria333 explică (pentru VoidEternal):

Vaiii. Iete scârț! Doar nu sunt proastă să ma las eu de fumat de groaza lu unu ca ăsta?! Sau mai bine să își pună el pofta in cui! Hm, ce zici? Nu crezi ca e mai bine așa?

| VoidEternal a răspuns (pentru MaryMaria333):

laughing)

"Doar nu sunt proastă să ma las eu de fumat"

Nu ai fi deloc proasta daca te-ai lasa de fumat. Desigur, unchiul tau ar fi ultimul motiv pentru care ar trebui sa faci asta. Dar ar fi un bonus binevenit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muta-te in alta tara. Daca nu ai tupeu sa-i spui sa te lase cu cersitul tigarilor atunci trebuie sa te duci departe.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma mut in alta țară dar pana atunci tare mi sa nu se ducă el primul pe lumea ailantă! Chiar nu conștientizează cat rau isi face cu excesele astea. Si nu ca nu as avea tupeu să ii spun pomana, dar sunt genul care ori merge pe cale amabilă, daca nu ii arunc tot in cap! In cazul ăsta nu am chef să mă cărâi cu el pentru niste tigari, și așa am destule pe cap. Habar nu am cum sa il stopez pe cale amabilă. Va intreb pe voi daca stiti sa imi dati niste idei ce ati face de ati fi in locul meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Eu as trece pe tigari cu aburi electronoce, iquos etc, ceva de genul.
Nu cred ca ar trece si el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No mai duce mult

| Maraa345 a răspuns:

Pai ce sa faci, spune-i ca te-ai lasat de fumat ca ti-ai dat seama ca nu-s bune si ca-ti afecteaza sanatatea. laughing

| Alex773747728837474737363 a răspuns:

Ia un pachet diferit de ce fumează el și ce fumezi tu și pune piper și sare în tutun, nu foarte mult doar cat sa il ia tusea si sa bea 2l de apa dupa, când îți cere ii dai una din alea și spune ca ți ai schimbat marca de țigări, nu o sa îți mai ceara în viata lui.

| MaryMaria333 explică (pentru Alex773747728837474737363):

Da pe naiba că ăla fumează orice, fum sa scoată! )))