| allexya501 a întrebat:

Am urgenta nevoie de cateva sfaturi. deci "

Am o buna prietena. sau, casa fiu mai clra... am avut o buna prietena. ea era inteligenta dar familia ei nu. de fapt stiau carte dar in viata nu doar asta conteaza. erau inchisi, si anti-sociabili.

Cat a stat cu mine, s-a interiorizat putin dar parintii ei, atat de severi au trimis-o la bunica sa care e o baba nebuna, rea, si proasta in ceia ce priveste "starea interioara". nu a avut nici un prieten pana la varsta de 40-50 de ani si ii tot baga in cap c: "cartea e cel mai important lucru in viata. fara carte nu esti nimic. nu e nevoie sa ai prieteni... prieteni nu te ajuta cu nimic si te trag in jos".Dar parerea mea este ca degeaba ai carte daca toata viata stai si citesti si nu iti ramane nici o amintire placuta cu un prieten.
P.S. bunica-sa ma uraste, si spune o trag in jos. doar de gelozie si vrea sa o indeparteze de mine.

Din pacate reuseste! in fiecare zi, la prima ora e normala iar dupa o ora doua prea comportamentul bunicii ei.

Am crezut ca se rezolva dar azi am ramas cu gura cascata cand a spus cu gura ei o vorba pe care am mai auzit-o doar la bunica-sa: " Lasa-ma in pace! Inceteaza! Nu am nevoie de prieteni! Cu ce ma ajuta? "

Mai poate reveni la normal?
mai putem fi prietene?
bunica-sa are diabet ( toti bin familia ei sunt grasi ) si daca ar muri si-ar reveni la normal?

HELP PLEASE! FUNDA!

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna!
Cei din familia ei merg pe principiul "ai carte,ai parte"
Sunt din generatia anteriora,e normal sa aiba mentalitatea asta,putini se adapteaza la timpuri noi.
Prea multa carte prosteste,nu desteapta omu.
Scoala vietii are intaietate,fara ea,greu te menti pe linia de plutire.
Dar nu toti vad realitatea in toata splendoarea ei.
E adevarat,unii prieteni chiar te trag in jos,dar nici macar nu merita sa le zici prieteni.
Trebuie sa constientize singura anumite chesti, nu sa se ia dupa bunicasa care'i baga toate prostile in cap.
Area un motiv de nu te place, sau pur si simplu nu accepta ideea ca nepota ei are te are ca prietena din motive stiute numai de ea.
Mai ai rabdare si vezi cum dcurg lucrurile...
Poate se vor rezolva de la sine, cu oameni paranoici nu ai cum sa te intelegi.
Ori esti cu ei, ori impotriva lor!