| Theo94 a întrebat:

Am vazut o gramada de intrebari de genul: "Unde te poti angaja doar cu liceu fara bac?", dar nu prea sau deloc unde te poti angaja doar cu diploma de bac.

Deci unde te poti angaja doar cu diploma de bac?
Inafara de locurile unde nu iti cere diploma de bac si te poate angaja si daca nu ai liceul terminat.

P.S.: Stiu ca diploma de bac nu e diploma de calificare.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

In fabrica ca sef de linie poti ajunge la un salariu decent, chiar sef de schimb sau pe calitate, ai oportunitati, studiaza piata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In orice job necalificat.

| sierra1 a răspuns:

Teoretic oriunde dacă ai o "recomandare" utilă

| LordCristobal a răspuns:

Daca stii programare si mai multe limbi straine te poti angaja la corporatii care iti dau salarii faine.
Si la call center te poate angaja doar cu diploma de bac.
In rest poti lucra in comert(supermarket,magazinele de haine din mall)curier la Glovo/Tazz,sofer Uber, taximetrist, ospatar, recetioner de hotel sau sa lucrezi in fabrici.
Insa pe langa Bac daca nu vrei sa faci facultate e recomadat sa mai faci un curs de calificare ca sa nu te duci necalificat pe piata muncii.
Mai poti sa fii asistent medical doar ca trebuie sa faci trei ani de scoala.
Sau mai poti fii alpinist utilitar sau instructor sportiv, aici iti trebuie doar cateva luni de instruire si poti intra in meseria respectiva.