| katherine585 a întrebat:

Am vorbit cu o persoana si trebuie sa ii trimit o carte in alt oras. Mi-a spus ca pot sa o trimit si prin plic, doar cumparand un timbru si numai platesc taxa postala.
Dar cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poti pune ca o scrisoare simpla. Insa, avind greutate mare, trebuie sa mergi la posta sa o cintareasca si sa iti dea un timbru cu valoarea echivalenta. Vezi sa nu iesi mai scump asa. Daca e mica (subtire), merita. Daca nu, mai bine colet.
In rest, modul obisnuit: adresele, timbrele si... cutia postala.

1 răspuns:
| Wøodenpints a răspuns:

Prin poșta română? Învelești cartea în hârtie albă, scrii pe-o parte adresa ta și pe cealaltă adresa destinatarului.
Nu-ți trebuie timbru sau altceva. Transportul pentru o carte de greutate medie costă până în 5 lei, în România.