| LisaJulie a întrebat:

Ar trebui sa împrumutăm și noi,, Ziua Recunoștinței " de la americani așa cum am împrumutat Halloween?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ce inseamna ziua recunostintei macar?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Nici Halloween-ul nu prea știm ce este și totuși îl sărbătorim. La fel ca Ziua Îndrăgostiților sau Ziua Pământului.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Dar Halloween nu e o zi national a a unei tari.
e ca si cum intrebi de ce Franta nu sarbatoreste 1 decembrie

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Ma gândeam ca ar fi o zi libera în plus.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Ca Halloween e zi libera nu?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Ar trebui sa fie Halloween-ul zi libera laughing)))

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce?
mersul la munca e destul de infricosator. Se potriveste perfect

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru LisaJulie):

Dacă vrei mai multe zile libere, deschide-ți afacere ta! Încetează să muncești pentru alți oameni

| relian a răspuns:

Avem sarbatoarea asta sau am avut-o, nu stiu daca se mai tine, stiu ca se numea Ziua Recoltei. Este o sarbatoare f veche de cand lumea, doar ca romanii nu au timnuto la o data anume, fiecare petrecea in zona lui care cum apucau.

Americanii, ce cred eu, au preluat sarbatoarea asta tot de la europeni, iau pus o data, au bagat si biserica in peisaj, asa parca spun, multumesc lui Dzeu pentru recolta obtinuta, bla bla vraja marii.

In Europa sarbatoarea asta a fost la fel de veche ca si altele, doar ca biserica nu mai avea asa personaje importante sa suprapuna, ori faptul ca sarbatoarea asta era tinuta chiar in aceiasi tara la date diferite, pe zone, n-a mers suprapunerea peste ea a ceva religios, asa ca a ramas mai in umbra, mai anonima si prin faptul ca nu are o data fixa.
Uite este o idee buna, o propunere, sa vina cineva sa faca o propunere guvernului, sa o bifeze in caldar, pentru ca sarbatoarea exista, sa o stabilizeze si lumea apoi o sa o sarbatoreasca.

Asa cum, e si martisor, 8 martie, ar fi f buna si asta, toamna, maninci un mic, un cirnat, o pastrama, bei un vin fiert laughing stiu ca asa se face la sarbatoarea asta, odata am fost si eu la una si am baut vin fiert.

Americanii au sarbatorile luate din Europa, pentru ca europenii nu le-au mai folosit, asa ca le-au facut ei cunoscute si folosite.

Trebuie sa vina altul sa iti arate ce ei tu, cam asa e cu romanii cu UE, aia is interesati de alte rahaturi, de homosexuali de cacaturi, de cum sa tilhareasca oamenii mai bine, nu au ei timp de povesti.

Inca odata america arata ca stie sa faca bani, iar europenii nu. Romanii nu mai zic, in loc sa faca bani prin ce place omului, cauta sa fure acei bani asa direct, cum am zis niste tilhari la drumu mare.

Orice sarbatoare, atrage dupa ea vinzari mai mari, ca urmare statu poate aduna si el taxe mai multe.De la fiecare chestie de asta, la care oamenii merg de placere, dau bani de placere, sar aduna bani si uite asa putin cate putin guvernu poate stringe bani.
Dar ei nu-s curiosi sa faca bani asa, ei vor sa fure, hotu daca nu fura e multumit?
Degeaba dai unui hot tu bani, pai de cei dai laughing el vrea sa isi faca meseria, asa si guvernantii.

| Dismally a răspuns:

Ziua recunostintei nu are legatura cu noi deci nu prea ar avea sens.

| Hyperion7 a răspuns:

Sa fim recunoscători pentru?

| LisaJulie explică (pentru Hyperion7):

O zi în plus libera.

| relian a răspuns (pentru Hyperion7):

Sa fim recunoscatori pentru roadele pamintului, asta spune sarbatoarea aia americana, asta spune si sarbatoarea aia romaneasca, care exista deja, doar ca oamenii nu-s curiosi laughing

Sarbatoarea asta americanii au luat-o din Europa, inclusiv pe teritoriul RO se tine si sa tinut, poate inca se mai tine, se numeste Ziua Recoltei, este f veche din antichitate, doar ca nu are o data fixa, de aia nici nu-i asa populara.
Cel mai mult mediatiziata, stiuta si tinuta a fost in perioada comunista.Baga si tu pe google si afla cei cu ziua asta la americani si afli.
Eu nu am bagat pe google ca eu stiam de sarbatoarea asta, stiam si de asta americana ca e tot despre asa ceva vorba, pentru ca am si fost la vreo 2 sarbatori de astea in RO cand eram, pe acolo, cum am spus am baut vin fiert, si am mincat pastrama de oaie laughing
Ar fi o sarbatoare frumoasa, dar nu sa o puna acu, asa pe la inceputu lu octombrie, ceva zona aia.
mie mi se pare frumos, nu-i nimic religios, vine lume, maninca, vorbesc, beau o tuica, un vin fiert, e atmosfera placuta, cel putin eu cand am fost mi-a placut.

La americani se tine mai mult in familie, ori in grupuri mai mici, nu e undeva un loc anume, poate la biserici pentru aia care se duc, dar in rest te intilnesti cu prieteni, la aia acasa, sau la tine, mai multi, ori familii aproapiate.

| Hyperion7 a răspuns (pentru relian):

Da,sunt de acord că trebuie să fim recunoscători și pentru roadele pământului, însă întrebare pentru ce?
Pentru legumele modificate genetic? Pentru pesticidele băgate in ele? Pentru facerea unor legume la imprimanta 3D?
Sa fim serioși că agricultura de acum nu mai este ca cea de demult.
Practic oamenii au stricat tot, de la o flocirica până la ditamai copacii.
Cat despre ziua recoltei, știu că există că se face târg în acea zi la mine in oraș, însă na, având în vedere că nu prea mai ai manca bio, pentru ce sa fii recunoscător?

| relian a răspuns (pentru Hyperion7):

Stii vorba aia, multi vad putini cunosc? Ei bine se pare ca cine a spus-o a stiut ce spune.
Eu vorbeam ce semnifica o sarbatoare, tu vii cu povesti ce nici sugari nu mai pun botu.E bun, dai inainte.

| haileewatson a răspuns:

Ziua Recunostintei este sărbătoarea preluată de la primii coloniști care au sosit în America, în anul 1621.

Ce legatura ar avea ei cu Romania?

| LisaJulie explică (pentru haileewatson):

Sa mai avem si noi o zi libera laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi dragut sa avem si noi ceva asemanator, dar ne multumim si cu Sf Marie,

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sf Maria e vara, ar fi buna si toamna una, pana in Craciun. Avem sarbatoarea asta, doar ca nu are o data fixa, fiecare daca tine ceva, o face dupa zona-Ziua Recoltei daca ai auzit, este exact sarbatoarea asta la americani, de fapt ei au preluato de la europeni, dar au pus o data fixa si o sarbatoresc.
Romanii au sarbatorito mai mult si bine pe timpul comunistilor, stiu f bine de la parintii mei, de la bunici, dar si eu am fost de vreo 2 ori, in RO cand sa tinut sarbatoarea asta si sincer a fost mai frumos decat la americani, pentru ca romanii o tin afara, intr-un loc, vine lume, vind aia fripturi, vin fiert, tuica, au castroane de alea de lut, cani de lut, asa am baut vin fiert din cana de aia laughing foarte frumos.

Romanii is fraieri, ca au si nu stiu, ori se uita in ograda altora laughing li se pare ca la aia e mai frumos
Ziua Recunostintei asta inseamna, ziua recoltei, oamenii se aduna si multumesc pamintului pentru roadele lui, dar apoi so bagat biserica ca de obicei si lo bagat pe dzeu laughing multumim lu dzeu pentru roadele pamintului, care e tot dracu ala pana la urma laughing

Dar la romanii ar fi mai frumos, afara in locuri gen sf Maria ce ai spus, cu chestii pamintesti, produse, stiu ca erau porumb asa agatat in panuse, pe marginile tarabelor, la aia care vindeau, mincare, bautura, oale de lut si alte produse.

Foarte frumos, nu stiu de ce romanii nu tin sarbatoarea asta, sa o puna in octombrie pe la mijloc, pastrama de oaie, mici, cirnati, vin fiert, toate servite in castorne si cani de lut, foarte frumos, dar cine sa faca, ca tilharii se ocupa cu furatu laughing dar si oamenii is dracu laughing nu-i buna ca e romaneasca, e buna daca o ia altul, apoi o luam de la aia laughing

| Adinaa1 a răspuns:

Dacă am împrumuta toate sărbătorile altora, nu am sta din sărbătoare în sărbătoare?

| LisaJulie explică (pentru Adinaa1):

Și ar fi ceva rău?