| andrei a întrebat:

De ce imprumutam totul de la americani? Halloween apoi Vinerea neagra apoi Sf. Valentin? Si acum si Super bowl?

Nu avem noi sarbatorile noastre? Nu avem noi Dragobetele? Sau suna prea taranesc?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

O să dau trei variante posibile :
- Mondializarea având ca rezultat amestecul cultural inevitabil
- Faptul că nu împrumutăm de la alte popoare întotdeauna ce e mai bun
- Societatea de consum care promovează tot ce ţine de propriile interese.
În final mai amintesc o cauză care ţine de fiţi - piţi.

| a1doru a răspuns:

Tu stii ce semnifica vinerea neagra pentru americani?rolling on the floor

| wintermee11 a răspuns:

Pai daca nu ne manjim putin la gura de engleza.atunci ce folos? la naiba ne.am mai apucat.suna cam de porc cand spui ca sarbatoresti dragobetele.ce.i aia? nu e kinki,nu e cu fite.e tipic romanesc. Vrei sa pari kinki la Cuca Macaii. spui, happy valentine's day! gretos, sau ce?;-)

| Anda1708 a răspuns:

Normal ca avem si noi sarbatorile noastre, doar ca cele americane sunt mai la moda, ca na'.