| AlexDorinel a întrebat:

Are șanse Africa sa devina un continent bogat?

Cum au fost și arabii înainte sa descopere petrolul.

Și în cazul în care s-ar descoperi ceva resurse în Africa nu ar fi bine pentru că după Africa ar conduce lumea și nu e bine.

10 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ar putea deveni mai dezvoltat fata de cum e acum pentru ca au resurse naturale destul de bogate dar sunt sub-dezvoltati incat sa profite de asta, sunt peste limita saraciei si mizeriei, gen cateva secole in urma fata de civilizatie, unele state efectiv inca n-au coborat din cocotieri.

| Mosotti a răspuns:

Nu poate africa sa conduca lumea, ca vin americanii si nu ii lasa, si le ia tot cu forta.
Daca e continet bogat va fi sub tutela americana.

| anonimg a răspuns:

Africanii sunt sălbatici rău se tot, și de aceea nu se pot dezvolta.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Genocidul_din_Rwanda
Lipsa de educație va fi o piedică continuă și perpetuă în calea dezvoltării.
Singurul ajutor de care are nevoie Africa este cel armat. La fel ca în Afganistan; doar că aici este vorba ca să nu se mai omoare între ei.
Colcăie corupția și în Africa printre autorități mai ceva ca-n Romania.

| gabicoo a răspuns:

Dorinele mergi și te culcă! Aberezi din ce în ce mai mult!

| PainTech a răspuns:

1. Africa are cateva resurse naturale printre care se enumera diamantele si petrolul. Cu toate acestea aceste resurse nu sunt exploatate de ei ci de companii straine.
2. Arabia era o tara relativ dezvoltata si inainte de a avea petrol.
3. Africa ar avea mult de recuperat pana sa ajunga sa conduca lumea. Momentan se pare ca nu sunt in stare sa se conduca nici macar pe ei.

| Floridori a răspuns:

Din nou nu ai habar despre ce vorbesti...
Africa este cel mai bogat continent in resurse naturale.
Faptul ca tarile africane nu sunt atat de dezvoltate, este alta mancare de peste...

Sfat prietenesc: inainte de a vrea sa pari destept, macar informeaza-te! Nu e cu rautate, este pe bune! Tu vrei sa crezi ca stii multe, dar nu prea este asa. Oricum nimeni nu le stie chiar pe toate, insa daca te intereseaza astfel de subiecte, ai multa informatie pe care ai putea sa o accesezi si sa o asimilezi astfel incat chiar sa iti imbogatesti cunostintele si sa ajungi sa ai o viziune matura, pentru ca acum doar traiesti cu impresia gresita ca o ai...
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Africa are o gramada de bogatii dar nu va deveni niciodata continent bogat sunt prea multe conflicte interioare si exterioare la mijloc. Sua, China vor transforma Africa in camp de lupta
Arabii (probabil te referi si la cei din in Africa de nord) au fost din antichitate evoluati, primele civilizatii umane au luat nastere in acele zone si au fost in general peste Europeni pana au fost sfaramate de conflictele interioare si cele religioase ramanand la acelasi nivel pe cand restul lumii a evoluat

| Hurin a răspuns (pentru anonim_4396):

Arabii exista doar in peninsula araba. Ceilalti arabizati sunt vazuti ca inferiori de catre arabii adevarati.

Si ca bonus, arabii sunt doar niste salbatici cu aere de smecheri si lingai romantici.

| chuckmanson a răspuns:

Iar pui 7 întrebări pe zi? Maine câte o sa pui? 14?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În Africa există foarte multe resurse naturale, măi, Dorinele, măi, doar că șefii se stat de acolo vând resursele țării străinilor ca să le intre milioanele în cont, să-și facă palate aurite, în timp ce restul populației moare de foame.