| IIIshaneIII a întrebat:

Are voie politia sa te opreasca, sa te legitimeze pe strada si sa iti faca perchezitie corporala in milocul strazii fara motiv?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu Politia, atunci cine? Pompierii? Maturatorii stradali?
Oricum, probabil ai facut scandal, altfel nu prea fac perchezitie corporala. Dar au tot dreptul.

| IIIshaneIII explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dacă am scris fără motiv e clar că nu făceam scandal pur și simplu veneam de la la non-stop făcusem niște cumpărături

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Poate aveau un caz in zona, si corespundeai cu semnalmentele unor suspecti, ceva.

| Darkmagic a răspuns:

Da, are.
Nici nu e nevoie sa-ti caut prin regulamente sau legi, e de bun-simt: Nu cel oprit, legitimat si perchezitionat stabileste "motivele".
Simplu.