| alexalexandrusincerul a întrebat:

As vrea sa imi raspunda doar cei care fac asta.Stiu insa ca sunt destui. De ce unele persoane merg pe strada cu ochii in telefon si nu renunta la el nici macar cand situatia o cere(sa zicem ca sunt multe persoane in jur sau pe trecerea de pietoni, unde este important sa fii atent)? Foarte multi se uita fara a avea o urgenta(un mesaj important,de exemplu), ci doar asa, ca sa treaca timpul. Oare nu pot astepta cateva minute macar pana ajung acasa sau intra undeva unde il pot folosi mai in siguranta? Atat de mare a ajuns dependenta de aceste aparate?

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil că au nevoie de GPS, ca să nu se rătăcească.winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ori, mulți dintre ei consideră că au atenție distributivă.

| alexalexandrusincerul explică (pentru floresdemayo):

Da,dar mie cel putin mi se pare oribil sa mergi asa pe strada.Omul modern a devenit prea dependent de aceste aparate, uitand sa se bucure de ce e in jurul lui.

| Celcestietot a răspuns:

Fie ca sunt dependenti, fie pentru ca se simt ciudat cand merg pe strada si se uita ceilalti la ei etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt constienti ca de la o clipa de neatentie cu ochii in telefon pot muri calcati de o masina. Multi nu inteleg pana nu gresesc. Si legat de dependenta: de obicei oamenii cu anxietate stau mult pe telefon, ti-o zic din experienta. Un om cu adevarat fericit se bucura de ce e in jurul lui si traieste in lumea reala, nu in cea digitala.