| Raluu01 a întrebat:

As vrea un plan de analiza a operei epice in proza pentru clasa a7a, dar la nivel de olimpiada.Ma puteti ajuta? Funda :*...

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Eu am fost in a7-a la olimpiada si mai imi amintesc cat-de cat ce era,totusi sa mai intrebi si o profa.
-definitia operei epice
-prezentarea unui citat legat de opera/autor
-date despre opera(cand a aparut,unde a fost publicata)
-prezentarea pe scurt a personajelor
-prezentarea timpului si a locului unde se desfasoara actiunea
-prezentarea actiunii pe momentele subiectului(expozitiune, intriga, desf.actiunii,punct culminant, deznodamant)
-o concluzie sau reluarea definitiei operei epice dar ca un fel de concluzie(Deci opera "x" de y este o opera epica pentru ca...)
-formularea unei opinii personale asupra operei(ce impresii ti-a lasat tie opera)

1 răspuns:
| marinaionel a răspuns:

Analiza operei epice
 Încadrarea autorului în contextul literaturii
 Plasați lucrarea respectivă în cadrul operelor acestui scriitor
 Argumenta-ți cărui gen și specie aparține lucrarea
 Geneza lucrării (istoricul creării, izvoarele de inspirație, reeditările pe care le-a avut)
 Structura operei (momentele subiectului)
 Evoluția conflictului
 Moduri de expunere
 Personajele, caracterizarea lor
 Aspecte ale stilului (expresivitatea textului)
 Valoarea operei
 Opinii critice sau părerea proprie