| anonim_4396 a întrebat:

Asta o să fie o întrebare mai dubioasă. Să nu râdeți...prea tare.hee hee

Deci. happy

Oare există telepatie? Mi s-au întâmplat de mai multe ori lucruri ciudate, cum ar fi...să fredonez în mintea mea o melodie și persoana de langă mine să înceapă să o cânte cu voce tare sau să mă gândesc să încep un subiect cu cineva, iar acel cineva să înceapă să vorbească despre fix acel lucru înainte de a deschide eu gura sau (asta s-a întâmplat de foarte multe ori) să îmi doresc să îi scriu cuiva și în timp ce mă gândesc cum să încep să văd că exact acea persoană îmi scrie.

Vouă vi s-au întâmplat chestii de genul? Găsiți vreo explicație pentru acestea?

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e telepatie. Esti pe aceeasi "lungime de unda" a spiritului cu acea persoana in acel moment. Rezonezi cu ea.

Eu am patit asta de multe ori cu o prietena cu care rezonam profund. Ziceam eu ceva, ea chiar se gindea la acel lucru, imi spunea dar se exprima gresit, eu o contraziceam, ca atunci ea sa realizeze ca eu spuneam ce gindea ea, si imi zicea: "Taci tu, ca asta voiam să zic si eu!", si rideam impreuna de situatie. happy
Cu sotia mai patesc sa ne sunam in acelasi timp. Sau am patit ca voiam să o întreb ceva, si ea m-a sunat, nu eu pe ea. happy

| Mosotti a răspuns:

Nu prea exista telepatie, modul de functionare al creierului nu ar permite asa ceva, nu permite transmisia de date si informatii catre exterior.

Mi s-a intamplat si mie odata ca ma gandeam la cremshnit sa iau, si prietenu meu a zis hai sa luam doua sa mancam, daca ti s-a intamplat a fost o coincidenta, ca si la mine, omului ii placeau alea si i-a venit intamplator sa luam atunci cand si eu ma gandeam acolo.

| relian a răspuns:

Coincidente.Cu cat avem la dispozitie mai multe surse,mai multe informatii cu atat concidentele cresc,iar noi cautam nod in papura laughing vrem sa fie altfel,sa fie ceva wow,nu ne place sa vedem adevaul pentru ca deja il stim,vrem ceva nou,vrem sa fim zmei laughing sa avem puteri superputeri si etc.
Telepatie nu exista,ca de exista ar fi existat plante,animale mult mai vechi ca omu ce ar fi comunicat in felul asta.

Avem crocodili,astia sunt pe aici de pe vremea dinozaurilor,sau poate mai de demult,ar fi putut sa isi faca un sistem de genul asta,bine natural zic,deci daca nu exista telepatie naturala,zic ca natura sa fi dus anumite organisme pe calea aia,inseamna ca nu se poate.
Natura a facut miliarde de incercari,deci daca ar fi fost posibila sau aer fi fost benefica fii sigur ca multe specii ar fi comunicat in felul asta.
Dar cu tehnologia avansand, informatia circulind f usor, oamenii inmutinduse f mult, probabilitatea ca doua sau mai multe persoane sa fredoneze aceiasi melodie, sau sa deschida un anume subiect, este f mare.In timp ce eu scriu acum legat de acest subiect fii sigura ca in lumea asta mai sunt inca o duzina de oamenii care fac exact acelasi lucru,iar cand se intampla ca acei oamenii sa se afle intr-un teritoriu mai restrans,vedem si spunem telepatie.
Asta pentru ca tu si multi ca tine din zona ta, aproape de tine asculta acelasi post de radio, aceiasi melodie etc.
Dar cea mai interesanta chestie si ciudata este szentimentul ala de Dejavu, aia da, acolo se poate discuta, asta pentru ca nu se stie sigur mecanismul care face sa se intimple asa ceva.

| SilentRain a răspuns:

Nu cred in așa ceva
E suficient că crezi in existența unei entități supreme, rămâi realistă că o iei pe arătură
Ce ti-sa întâmplă se numește coincidențe pe care mintea ta lea aplificat pe o falsă credință happy
Ca și atunci când te uiți la ceas și ești nerăbdătoare ai impresia că tipul sta pe loc

| OldSoul a răspuns:

Posibil sa existe.
Am mai patit si eu, sa vreau sa trimit unei persoane o melodie si sa ni le trimitem in acelasi timp.
Am patit sa fiu cu o persoana alaturi, si sa rostim un cuvant aleatoriu simultan.
Am patit ca in momentele in care ma simteam "deprimat" o anume persoana sa-mi dea mesajlaughing
Cert este ca niciunul din acestea nu se mai intampla in ziua de azi, deci cine stie... O sa ramana o enigma.

| Mayhem666 a răspuns:

Mi s-a intamplat de nenumarate ori, dar asta e doar o coincidenta.
Spre exemplu cand eram mic, ma gandeam in timpul zilei la anumite desene animate si la anumite episoade, iar seara cand ma uitam la tv pe canale diferite de desene animate, fix acel desen animat si fix acel episod era televizat, si asta mi s-a intamplat de aproape fiecare data cand ma gandeam random in timpul zilei la desene animate.
Nu mai stiu cati ani aveam, dar eram probabil prin scoala elementara.
Si nu e sa zic ca spunea la televizor, cu ore in avans ce o sa fie in seara respectiva, mai ales ca ziua nu ma uitam la televizor deloc, ci ma uitam seara, de obicei dupa ce faceam baie si inainte sa ma bag la somn.
Astea sunt doar coincidente. La fel si in cazul in care vrei sa spui ceva si persoana de langa tine spune exact acelasi lucru. De nenumarate ori mi s-a intampla sa spun in sincron exact acelasi lucru cu sora mea. Nu e exclusa posibilitatea ca doua persoane sa se gandeasca la acelasi lucru in acelasi timp, si de aia se intampla asta.
Nu e nimic magic sau supranatural legat de asta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Mie mi s-au întâmplat două cazuri de genul acesta:
1. Odată eram la ora de română și ne-a pus doamna profesoară să luăm poezia de la lecția pe care o făceam și să o împărțim în trei, găsind pentru fiecare parte câte un titlu. Ghici ce: eu și o colegă am împărțit poezia la fel și am dat cam aceleași titluri. laughing Explicația logică ar fi faptul că lucram amândoi pe aceeași poezie, care nu prea putea fi împărțită în altfel. Titlurile au fost aceleași deoarece amândoi am intitulat aceleași bucăți din poezie, deci e normal.
2. Chiar ieri, stăteam și mă întrebam de ce URSS nu a anexat țările pe care le-a "eliberat", din Europa de Est? În aceeași secundă, un canal de istorie la care sunt abonat, postează un videoclip fix pe tema asta. Presupun că e o coincidență, altfel nu-mi explic.
Deci nu, nu există telepatie. Doar dacă rupi episodul respectiv din context va părea ceva supranatural, dar dacă-l iei din perspectivă îți vei da seama că a fost altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești suspecta de schizo.
Cred ca de la nașterea lui Iisus nu ai mai ieșit afara din casa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt un pic nebună...de dragostea Lui. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nop ești psihotica.
Suferi de psihoza religioasa!
Asta e mecanismul tău de apărare vizavi de viata, când viata te-o pus la pământ, ai adoptat acest mecanism sa nu fi judecata de societate
Dpmdv ești un caz pierdut, adică fanaticii religioși sunt un caz pierdut.

Ai demnitate sa recunosti ca stai toată ziua în casa? Și când cineva încearcă sa discute cu tine, ție ți se pare ca ar vrea sa îți facă rău?
Momentan lucrezi? Faci ceva?
Dacă ai impresia ca vorbești cu Dumnezeu suferi de schizofrenie paranoida.

| Sekim a răspuns (pentru anonim_4396):

Puțin extremist dar nu zici rău în idee rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Oricum nu o sa admită ca sta în casa toată ziua și ca i se pare ca cineva vrea sa ii faca ceva când poarta o discutie cu ea. Ii cunosc întrebările.
E problema ei dacă îl iubește pe Dumnezeu, dar are niște principii de bigot expirat, mort la tava.
Ea întreține raporturi sexuale dupa ce e căsătorită, pana la căsătorie evident poate dura ani de zile, pana crede ea ca e cel potrivit, dar nu se gândește ca pana atunci i se poate întâmpla orice, sau ca ajunge la 35 pana sa îl cunoască pe ala care sa ii accepte principiile demodate, preistorice. După 35 va avea șanse infime sa cunoască un astfel de tip, ea oricum e hiperemotiva, anxioasa, fricoasa, nici cel mai chill băiat nu va acepta asa ceva, doar un noroc ieșit din comun o poate salva.
Ea știe ca e 0 și de aia se da pocăita, ca nu are abilități sociale, nu e plăcută de oameni, nu se poate integra, acomoda, eu sper sa își găsească alesul dar șansele sunt foarte mici., si băieții ce par cuminți nu prea sunt asa, și nu ar acepta în 2021 asa ceva, sa facă bumti bumti cu ea după căsătorie.
Când nu o iubește nimeni, ea la rândul ei nu iubește, sau nu știe sa iubească, atunci o da în mecanisme de apărare pentru a nu fi pusa la zid de societate. Lumea o sa spună,, las-o mai,, e pocăita, dă-i pace; nu îți bate joc de ea, sau nu îți pune mintea cu ea, "las-o în plata domnului".
Nu știu dacă o va mai salva Dumnezeu,, liniștea sufleteasca nu o va găsi dacă nu o sa își găsească iubit, sau dacă își va pierde părinții ca vezi ce se întâmplă în lume, singura nu o sa se poate descurca, se va adăposti la o mănăstire, nu e o luptătoare.
Dar eu ii urez numai bine, și e păcat de ea, daca exista Dumnezeu nu îngăduia ca ea sa aibă anxietate, sau paranoia, sau ce are ea de ii asa teama de oameni.
De murit oricum o sa murim cu toții, e păcat sa nu trăim fiecare clipa, ea trăiește fictiv în speranța că va fi salvata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Viața nu m-a pus la pământ. Cât mai am suflare în mine, lupt...pentru că am pentru ce și pentru că nu lovesc în vânt.
Dacă aș sta toată ziua în casă, aș recunoaște, însă nu stau. E drept că ies mai puțin decât înainte pentru că momentan sănătatea nu îmi permite, însă lucrurile se vor schimba curând.
Când cineva vrea să discute cu mine, o fac cu cel mai mare drag. Dacă mă emoționez așa de tare, ăsta e felul meu, însă lucrez la asta...dar nu pot spune că nu iubesc interacțiunile cu ceilalți. Ador să îi privesc pe oameni în ochi, să le strâng mâna și să îi îmbrățișez...mai puțin în cazurile în care îmi inspiră nesiguranță, ceea ce cred că e normal.
Și nu am impresia că vorbesc cu Dumnezeu, ci chiar o fac. Mi se pare așa deprimant că unii oameni se gândesc la Dumnezeu ca la o Entitate de neatins, indiferentă de ființa umană, când El este "Tatăl nostru, care este în ceruri".
Vorbești de parcă m-ai cunoaște de o viață, când de fapt știi atât de puține despre mine... Dacă am ales să expun aici câteva lucruri, nu înseamnă că mă cunoști. Cunoașterea presupune, înainte de toate, iubire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"și nu am impresia ca vorbesc cu Dumnezeu, chiar o fac",,, deci mi-ai confirmat ca suferi de schizofrenie paranoida sad
Tu acum fabulezi, chiar tu mentionai ca în momentul când cineva vroia sa discute cu tine ție ți se pare ca... Îți făceai singura filme nejustificate, e delir asta, un simptom al psihozei /schizo. Eu sper din tot sufletul sa fie asa cum spui tu, dar eu nu te vad căsătorită cu un asemenea delir vizibil!
Btw,, spune-i la dumnedzau asta sa ne lase măcar câteva luni, sa mai respiram pana la valul 4, sa fie mai milostiv ca mulți au rămas din aceasta cauza fără părinți.
Spune i sa te vindece de delir, anxietate si emotii, sa vezi ca nici în 10 ani nu o sa primești feed-back, adică la fel de morbida vei fi. Dacă pana acum nu te-o vindecat de anxietate, panici, frici, nici nu se va întâmpla vreo minune în viitor, de fapt se va agrava anxietatea.
Doctorii te fac bine nu un personaj fictiv.
Pana la doctori o sa îmbătrânești din cauza anxietății, ca tu nu ști sa iei o inițiativa când vezi un băiat interesant, aștepți sa facă primul el pasul.
Tu vrei sa pari cool pe aici cu zeii tai imaginari, și cu credința ta, bunătatea ta, și eu am fost toată viata un om bun și am fost luat de oaie de unii, Dumnezeu nu o intervenit sub nici un chip, dacă nu sufereai de nebunia lui salam realizai ca Dumnezeu de atâta timp te vindeca de anxietate având în vedere ca ești o creștină adevărată, ca nu ai făcut rău nimănui, ca ești cuminte, cu toate astea tu ai rămas la fel de bolnavioara.
Pe la 50 de ani te vei trezi din psihoza ca Dumnezeu de fapt nu a fost nici o clipa lângă tine și ca o boala mintală te-o facut sa crezi ca vorbești cu el, ca ai o onexiune cu el.
O sa ramai singura, neajutorata, ești o fata frumoasa, dar frumusețea trece, vei îmbătrâni, nu o sa mai atragi sexul opus, te vei retrage la o mănăstire.
Tu faci ce vrei, oricum tu nu iei în considerare sfatul nimănui, trăiești într-o realitate distorsionata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Corect, până la căsătorie poate dura ani de zile, dar sunt dispusă să aștept cât ar fi, de dragul Tatălui meu. Am acest drept, nu? Și dacă aș muri fecioară, aș muri fericită pentru că fericirea omului este doar împlinirea Voii Lui Dumnezeu celei bune, plăcute și desăvârșite. Știu că pare deplasat într-o lume hedonistă, însă împlinirea sufletească nu o aflăm prin hedonism, ci doar conștientizarea Iubirii Lui Dumnezeu ne-o oferă.
Cum adică "ea știe că e 0"? Fără Hristos, da... însă în Hristos însemn cât nici nu poți înțelege cu mintea ta. Tocmai pentru că am început să îmi înțeleg prețul nu mă pot vinde pentru niște plăceri neîmplinitoare. Cum aș putea să mă dau cuiva care nu mă iubește atât de mult încât să nu își vadă viața lângă o altă femeie sau care, mai rău de atât, să mă aibă o noapte și apoi să mă uite? Lucrul ăsta i-ar frânge inima Tatălui meu...și cum mi-aș putea ierta asta? Da, o fată care a greșit astfel nu și-a pierdut prețul, pentru că Răscumpărătotul ei este viu! Însă eu sunt răscumpărată și nu pot să ma sinucid alegând un astfel de drum.

| Sekim a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit, timp sa se trezească are. E intr adevăr trist când vezi oameni cu potențial bun că se risipesc pentru concepții de 2 lei cum e religia. Totuși, oamenii care nu pot trece peste greutăți singuri au nevoie de cineva in care să creadă mereu. Am mai spus o, 2 lucruri au avut oamenii nevoie mereu, 1. Cineva in care să creadă și 2. Un vinovat pentru atunci când se întâmplă ceva rău.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Overeem dragă, tu ești?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doamne ferește ce delir rolling on the floor
Nu o sa te iubească nimeni ca Dumnezeuul tău imaginar, evident ca te va lăsa după ce va auzi ce inepții debitezi.
Tu oficial suferi de schizofrenie, adică ai confirmat ca vorbești cu el, nici nu ai idee cât ești de internabila.
De ce Dumnezeu nu a fost în stare sa te vindece în atâția ani de suferință? Vorbim de anxietate nu de o boala extrem de grava care nu se poate trata /vindeca.
Tu din copilărie ești asa anxioasa, paranoia, Dumnezeu dacă te iubea nu permitea sa te lupti cu asa ceva, e evident ca nu prea ii faci fata.
Îți doresc multă sănătate și fericire dar tu traumatizezi userii cu mentalitatea ta, mai ales ca afirmi ca vorbești cu el.
Și în momentul asta vorbești cu el?
Întreabă-l de ce o luat-o pe maica-mea de lângă mine? De ce o răpuso covid? Ce o îngăduit? Ce mi-o îngăduit?
Hai întreabă-l repede și spune-mi într-un mesaj.
Întreabă-l de de tocmai eu din toată familia sufăr de depresie? Tocmai eu care nu beau, nu fumez, nu ma droghez? Îl întrebi te rog?
Pentru mine?
Sunt curios ce răspuns o sa îmi dai.
Întreabă-l de ce din toată familia tocmai eu urăsc manele.
Dacă tu îmi răspunzi la aceste întrebări, eu îmi voi cere mii de scuze fata de tine.
E ora 02:12, poți sa răspunzi printr-un mesaj privat și pana la 03:00 ca nu ma voi culca.
Întreabă-l de ce nu te-o vindecat de anxietate? Ca nu ai facut tău la nimeni.
Sau suferi din cauza pacatelor comisie de către cei din familia ta? Ca se știe ca Dumnezeu blestema pana la al patrulea neam.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu contează cine sunt.
Întreabă-l pe Dumnezeu de ce nu te vindeca de anxietate? Cu ce preț trebuie sa duci astfel o lupta, cu ce ai greșit?
De ce nu admiți ca viata ta e un calvar și te legi de zei ca să crezi în ceva, cineva ca îți va fi mai bine?
De ce nu realizezi ca de mult trebuia sa îți fie bine?
Eu nu mai discut pe tema asta ca și asa fabulezi. Sa te creadă care vrea, eu nu cred ce indrugi tu aici, sau nu realizezi ce spui.
E grav dacă tu crezi ca vorbești cu Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Sekim):

Nu are, nu e conștientă. Când va fi,, prea târziu se va trezi".
Păcat de inteligenta ei nativa, în loc sa o folosească în ceva util ei, o folosește în,, neant ".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Acum când am vrut să răspund ți-ai șters mesajele...
În orice caz, te înțeleg că suferi, ăsta e un motiv în plus pentru care să fiu blândă cu tine, chiar dacă tu ți-ai făcut de cap pe aici. Eu nu știu ce înseamnă să îți pierzi părinții, însă știu că moartea asta fizică nu e cel mai rău lucru care ni se poate întâmpla, ci moartea sufletului, al cărui înviere o refuzi cu înverșunare. În fine, nu vreau să îți bați joc de lucrurile sfinte și eu să am partea mea de vină.
Cât despre depresie...ai nevoie de ceva mai mult decât pastile pentru a fi eliberat de ea. Dar desigur, nu știu ce rost are să îți vorbesc despre asta, poate nici nu vrei vedea mesajul.

| acerr a răspuns:

Normal ca da! citeste Teleaptia. dar puterea de transmitere a gandului tau catre x si peceperea lui

| Dark7Soul a răspuns:

La cât de complex e creierul uman, sper să nu ajungem să ne citim gândurile =)

| anonim_4396 explică (pentru Dark7Soul):

hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| IvyShade a răspuns:

Da există. Eu folosesc telepatia ca să vorbesc cu sora mea, am ajuns să comunicăm așa destul de des. Ceva interesant pe care îl poti încerca este să legi o sfoara de un inel, să ții măna proptită în cot nemișcată și să îți imaginezi ca inelul se rotește într-un cerc/oval mare. După câteva minute, maxim 6 o sa se învârte în ce direcție ți-ai propus. Am incercat asta cu familia mea de 3 ori și mereu a functionat.
Oamenii își folosesc foarte puțin din capacitatea reala a creierului, trebuie doar să crezi și să exersezi, dar momentan majoritatea planetei nu e deschisă să audă de astfel de lucruri și preferă doar să se gândească la tipul ăsta de persoane că sunt nebune, duse cu pluta etc