| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca nu platesc abonamentu la telekom ce poate sa imi faca? Tin sa mentionez ca abonamentu nu e pe numele meu e pe numele tatalui iar acesta e decedat.

Răspuns Câştigător
| tril a răspuns:

Mergi la ei cu certificatul de deces al tatalui si ceri rezilierea contractului. In aceste conditii, nu mai platesti "despagubirile" cerute de ei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tril):

In momentul in care se face succesiunea, cine mosteneste bunurile, mosteneste si datoriile.
Asa ca, daca mama ta a mostenit tot pana la majoratul tau, el are obligatia sa plateasca in continuare si datoria la telefon.

| tril a răspuns (pentru Violleta2022):

1. Nu cred ca raspunsul este pentru mine.
2. Adevarat, pana la un punct. In cazul contractelor cu firmele de telefonie mobila, contractul se poate rezilia inainte de termen, in cazul decesului titularului. Fara alte conditii (despagubiri).

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai luat nimic de la ei este mai bine sa ii anunti cu o luna inainte ca incetezi contractul cu ei. In caz contrar ei se pot indrepta impotriva bunurilor mobile si imobile ale decedatului sau ale urmasilor acestora.

| christall a răspuns:

Am inteles bine, vrei sa- l folosesti in continuare?

| FoxyM a răspuns:

Salutare! De obicei cand un abonat la orice firma fie de telefonie sau altele nu plateste abonamentul si ramane cu acest sold neplatit o luna sau 2 sau chiar mai mult, este trecut la rai de plata si acesta daca va dori sa faca un credit la banca, îi va fi imposibil deoarece este trecut pe acea lista. Daca tatal tau e decedat, este posibil ca sa se aplice "pedeapsa" asupra ta sau celui care foloseste abonamentul in locul lui.