| anonim_4396 a întrebat:

Astazi cand intram undeva, iesea o doamna in varsta si dupa ce m-am dat in spate ca sa iasa prima, mi-a zis ca intra tu primul ca esti barbat. Cand s-au dat polii peste cap de astazi este invers?

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu s-au dat, tu ai fost cel politicos, daca doamna a refuzat... are motive doar de dansa stiute, dar polii inca sunt la locul lor.

| gemeni6226 a răspuns:

Deci doamna stia ceva, ceva dar nu chiar corect.Era o data editat o carte a bunelor maniere din care printre altele am retinut ca intr-un restaurant, bar sau local barbatul intra primul asta pentru a vedea daca acolo totul e ok si poate intra si partenera, deci intra primul pentru a proteja partenera de eventualele neplaceri.Cea mai mica neplacere ar fi ca restaurantul sau barul e plin si nu e de intrat ci de cautat un altul.Am retinut destul de multe aspecte din acea carte daca te mai intereseaza ceva in legatura raspund cu mare placere.

| MJo a răspuns:

Indiferent de sex sau vârstă, prioritate are cel care iese. De ce? Pentru a face loc celor care intră. In cazul de față, e posibil să fie rezultatul unui "tratament" primit de o viață întreagă, având parte de bărbați fără scrupule.