| anonim_4396 a întrebat:

Cu oricine mă întâlnesc îmi spune că sunt serioasă, de mică sunt așa.Am mereu chipul posomorât, am stat și m-am gândit, dacă toți îmi spun asta înseamnă că ceva nu e in regulă la mine.Mereu sunt tristă, dacă face cineva o glumă, zâmbesc apoi spun,, așa și ce e cu asta?"dar o spun in sinea mea.
Nu prea îmi place sa comic.Stiu ca noi toti vb din ego, iar asta nu imi place.Nu am un scop, nu stiu ce imi place sa fac, in mintea mea voiam sa fac multe dar frica e mai mare.Nici incredere in mine nu am.
Se spune ca toti avem un scop dar pe al meu inca nu l-am gasit

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

@ Bryanabrighi34

Imi pare rau pentru tine, dar asta nu-i seriozitate, ci DEPRESIE si ti-as recomanda sa mergi la un medic psihiatru sa fii consultata si evaluata, primind tratamnet si terapie care te vor ajuta, fiindca depresia netrata evolueaza spre boli emntale urate: anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
sanatate multa!

Vad ca ai multe interbari pe acest forum, legate de aceste tulburari pe care de fapt sti ca le ai :
https://www.tpu.ro/utilizator/aaxzem/intrebari/

| Hyperion7 a răspuns:

Scopul vieții e sa îți găsești un vis de care sa te legi și să îl urmezi.
Îți place arta? Du-te pe latura asta, evoluează și simte-te bine.
Nu exista un scop universal, fiecare face fix ceea ce simte și de ce este atras.
Cat despre faptul că ești serioasa și așa, e doar o etapă, o să treci prin multe alte etape!

| Miruna333 a răspuns:

Ar fi bine sa faci terapie. Inteleg ca ai frici, nu astepta sa freaca frica, ca nu trece. Fa lucruri fiindu-ti frica, stai cu frica. Frica vine din interiorul tau, tu o creezi. Vine din diverse scenarii imaginare. Incearca sa te gandesti la cel mai rau lucru care s-ar putea intampla si cum ai face fata. Lucrurile sunt de 10 ori mai negre si grele in mintea noastra, iar in realitate nu sunt chiar asa. Mai gandeste-te si cat % din lucrurile rele pe care ti le imagineai in diverse scenarii, s-au intamplat.
Scopul vietii e sa fii fericit. Sa te distrezi si sa iti traiesti viata, nu sa ai un,, scop''. Fa ce iti place, daca nu stii ce iti place, incearca sa te descoperi, experimenteaza, incearca lucruri noi. Fa-ti un plan cu lucrurile pe care ti-ai dori sa le faci si incepe sa le faci, scrie intr-un carnetel si organizeaza cand sa le faci. Ia atitudine.
Iar referitor la seriozitatea ta, facand terapie te va ajuta cu asta si te vei deschide. Viata e un dar, traieste-o din plin. Invata sa traiesti mai mult in mintea ta, si mai mult in viata reala.

| Mindfulness a răspuns:

Și eu sunt ca tine. Daca ai depresie e ceva tipic sa nu îți placă,nivelul de serotonina e într-un mare deficit,ai și anxietate,ești norocoasă... poate fi mai rău de atât, sa nu poți să ieși din casă deloc de la anxietate decât cu tratament, deci ai o șansă mare sa devi un om normal, dar trebuie sa îți petreci timpul cu oameni care te înțeleg, te accepta așa cum ești.
Te poate îndruma un psiholog cel mai bine ce sa urmezi și ce ți s-ar potrivi.

| Bryanabrighi34 a răspuns (pentru Mindfulness):

Buna,nu am fost la medic, dar am simptome specifice bolii.Este doar o perioada din viata mea,v a trece.Din cele spuse inteleg ca ai anxietate.Ce urmeaza sa ti spun poate ca iti v a pica greu și poate ca vei zice,,ce știi tu, numai eu știu prin ce trec ", da asa este! Dar aceasta perioada o sa treaca, doar accepta ce ti se intampla
Iar in legatura cu psihologul, nu m-a ajutat. Puterea, eu sunt.Am cazut de multe ori dar tot eu m-am ridicat.Psihologul doar vorbe goale imi spunea, numai eu stiam ce se petrece in mine

| Mindfulness a răspuns (pentru Bryanabrighi34):

Tratamentul de la psihiatru îți elimina complet anxietatea,chiar depresia dar după ce nu le mai iei ajungi in aceeași situație,dar nu la toti,sunt oameni care s-au vindecat cu tratament,asta că ei și-au schimbat stilul vieții nu au luat doar pastile și au stat în zona de confort,îți dă un imbold efectiv tratamentul restul depinde de noi.
Eu as vrea sa fiu ca tine,eu am agorafobie,o anxietate extrema ce te distruge complet,nu poți să ieși din casă singur,e aproape imposibil,daca ieși se deschid porțile infernului oricât de puternic ai fi te rupe! Deci, ești norocoasă fata de mine, eu sunt mai bolnav decât tine. Mergi mai departe, asta e, cine nu poate se sinucide și aia e.

| Mindfulness a răspuns:

Gura lumii nu o poți astupa, daca erai altfel ziceau că ești imatura sau copil.