| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi sora mea a făcut o prostie. Era în ora de geografie și i-a trimis un bilețel unei colege în care scria că "domnu este un prost". Bilețelul a rămas în penarul colegei de unde a fost furat de un altul care i l-a arătat dirigintei. Mai departe dirigintă s-a dus în cancelarie și când s-a întors i-a spus surorii mele că scrisoarea a ajuns la destinatar. Pentru un pic de context profesorul de geografie chiar este un prost. Face orele incredibil de plictisitoare repetând de 3 ori același lucru și de fiecare dată când citim ceva cu voce tare zice "Ai citit foarte bine, dar mai citesc eu o data" și zâmbește ironic, ceea ce ne face să ne simțim prost. Nu știu ce sfat sa-i dau surorii mele. Știu că a greșit si ea a mai avut conflicte cu acest profesor în trecut, însă nu e o fată rea și învață destul de bine, dar inca nu întelege că nu e bine sa face unele lucruri (abia a împlinit 12 ani). Voi ce credeți? Și exista posibilitatea să-i scadă nota la purtare?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o să-i scadă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E posibil.
Acum sunt sigură ca va invăța mai mult la geografie, in loc sa se uite la animeuri.

| Lioana a răspuns:

Sora ta ar putea sa-si ceara scuze de la domnul profesor daca vrea sa indrepte greseala.
Nu cred ca-i va scadea nota la purtare dar e posibil sa-i fie antipatica acum profesorului. Niste scuze sincere ar indrepta cat de cat lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai mare jignire ce o poti aduce cuiva este sa-l faci nebun sau prost. Poate o va ierta sau poate nu.Dar ar trebui să-i fie invatatura de minte si sa nu mai fie obraznică.Cu ce a ajutat că l-a denigrat pe profesor?

Chiar comportamentul surorii tale pune multe semne de intrebare.Si de regulă cei care fac observatii despre altii se caracterizează pe ei inșiși in acestea.