| anonim_4396 a întrebat:

Ati ajuns vreodata la concluzia ca facerea de bine este "stiti voi ce"? Cum ar trebui tratati cei care isi bat joc de ajutorul dat?

5 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Tare as vrea sa stiu si eu o metoda de a l face sa vada ca l ai ajutat si sa nu si mai bata joc [ am si eu exemplu in fam ] dar ce4 sa fac,, ma doare sa i fac rau e sufletul meu [ cred ca ai inteles despre ce este vb i wm dat viata ]

| patty32 a răspuns:

Cum sa-i tratam?
Cu indiferenta!

| cornculapte a răspuns:

Stii cum se zice, "Te iert, dar nu te uit"... Nu stiu, poate e mai bine sa ierti si sa uiti, dar nu e genul meu. Mereu astept momentul potrivit ca sa te fac sa te simti prost ca ti-ai batut joc de ajutorul pe care ti l-am dat. Chiar daca te mai ajut o data, nu ezit sa-ti reamintesc ca am patit-o ultima data. Daca te simti cu musca pe caciula si vad ca iti pare rau, te iert, dar daca nu, sa nu mai vii la mine data viitoare.
Fiecare cu ale lui, dar daca-s nesimtiti nu prea ai ce sa le faci. Lupul isi schimba blana, da' naravul ba. Oricat ai incerca, nu-i aduci pe calea cea buna. Solutia ar fi sa-i lasi sa se descurce singuri... sau nici macar asta nu cred ca se poate numi solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai dat foarte multe detalii despre ce vorbesti. Dupa parerea mea in priimu rand ar trebui sa nu faci greseala sa-i ierti pentru ca asa cum au facut-o o data asa o s-o faca de cate ori au chef si or sa te ia de prost.Bine inteles tratati cu indiferenta si cam atat poti face. Daca asta nu te ajuta cu nimic ai putea sa porti o discutie deschisa cu persoanele respective. Sper sa-ti fie de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonimule, intrebarea am pus-o la modul general, n-are rost sa dau detalii. Este vorba despre orice facere de bine tratata cu dispret. Eu unul, sunt adeptul ideii " mi-ai tras-o, ti-o trag dublu!" big grin