| gemeni6226 a întrebat:

Ati donat vreodata la apeluri umanitare(tv)(Facebook) unde se solicita ca cei doritori sa doneze prin sms o anumita suma pentru cei suferinzi si dupa ce ati donat suma la ceva timp jumate an un an sa vedeti ca soarta v-a ajutat inapoi pentru binele facut? Sau ati facut alte activitati de caritate si ati constatat ca binele facut s-a intors spre voi pe alte cai in timp?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Nu, dar cand a fost sa dau saci cu haine la amarati am oferit cu drag.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Donez destul de des pentru diverse cauze care mi se par serioase si sigure de donat. Si nu stau niciodata sa asociez ce am facut eu acum 1 an cu ce mi se intampla azi... sa fim seriosi.

| gemeni6226 explică (pentru suntserios):

Nu era o intrebare de logica.

| gemeni6226 explică (pentru suntserios):

Poate nu am formulat eu bine intrebarea trebuia sa scriu ca ati constatat in viata voastra caci daca faci un bine dezinteresat si din tot sufletul t-i se intoarce?

| Andrei200202 a răspuns:

Nu prea cred că dacă faci bine, primesti și bine înapoi, adică nu este o regulă.
Eu când fac o faptă bună nu mă aștept să primesc ceva bun înapoi, adică dacă m-aș astepta nici nu s-ar mai numi faptă bună ci interes. O fac pentru că sunt dornic să ajut pe cel de lângă mine care se află intr-o situatie mai grea și sunt mulțumit că am putut fi de folos. Deci nu cred in karma, și ca să revenim la întrebare poate că mi s-a întâmplat ceva bun, dar poate si ceva mai putin bun. Acum depinde si la ce vă referiți, plus că până la urmă binele ți-l faci cu mâna ta.

| gemeni6226 explică (pentru Andrei200202):

Uite un exemplu micut dar sunt multe altele.Eu mi-au iubit foarte mult verii si verisoarele toti au fost mai mici ca mine si cand puteam le dadeam din hainele mele sau din jucariile mele cu mult drag si fara sa astept nimic mi-a facut o mare placere.Si peste 10 ani de zile a venit revolutia si de la cineva nu are importanta de la cine am primit din strainatate ca asa a avut placerea persoana respectiva sa -mi dea saci intregi de imbracaminte foarte buna pentru mine sotul si copiii mei. Trei ani de zile nu trebuia sa ne luam nimic de imbracat atita haine am primit.
Sau am mers sa botez pe cineva cand eram tinara pentru ca am fost rugata si desi nu era ruda apropiata si nu eram obligata, am mers si am botezat si in anul respectiv dzeu m-a ajutat sa-mi gasesc sufletul meu pereche pe sotul.Dar as putea da multe exemple.Doar pe urma la peste 40 de ani am realizat ca orice am facut din suflet si fara nici un interes toate faptele bune m-i s-au intors.(dar si cele rele nu aveti frica nu sunt eu statuie de biserica am facut in viata mea si unele fapte rele si apoi am suferit).

| Andrei200202 a răspuns (pentru gemeni6226):

Frumoase gesturi, poate așa o fi când faci un bine din inimă.
Nimeni nu e ușa de biserică, fiecare avem fapte bune făcute dar și rele, important e să învățăm să fim mai buni unii cu ceilalți.
Poate că așa merge treaba, adică cum pentru faptele rele plătești și pentru cele bune vei fi răsplătit intr-un fel.