| Inga07 a întrebat:

Ați face un tur al țării? Dacă da, care ar fi locurile vizitate (orasele)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clujul e overrated. La fel si Brasovul (mai misto sunt imprejurimile lor). Dupa o zi de plimbat prin aceste orase deja te plictisesti.
Ai ce vedea si in Constanta, mai ales cand litoralul e tot acolo, trist ca unul ca Endoryus care a stat acolo poate avea o parere atat de proasta. Aproape niciun oras din tara nu te relaxeaza ca o plimbare pe faleza marii.
Sibiul e cam meh, multa vreme a fost o saracie, abia acum ce mai are centrul ala, dar pana si ala e mediocru. In afara de centru e o mortaciune de oras. Imi pare rau ca supar fanii lui.
Dar chiar nu m-a impresionat. Mi-a placut ceva mai mult acel parc de langa gradina zoologica (muzeul satului sau ceva de genul).

V-as recomanda sa mai lasati Ardealul ca nu e acolo raiul pe pamant, cu mostenirea de la "ungurii" de azi.
Mai bine mergeti inspre Moldova, nu stiti ce ratati.
Cel mai frumos oras mi se pare Piatra Neamt, urmat imediat de Iasi.
De asemenea recomand cat mai mult orasele /zonele unde puteti explora mai mult forme de relief sau peisaje sublime precum cele de pe defileul Dunarii (baile Herculane/Orsova cum a sugerat cineva), Jiului, valea Oltului (preferata mea), dar chiar si valea Prahovei in orice anotimp.

In general va spun ca nu sunt fan al vizitarii oraselor sau satelor in care vad niste biserici/catedrale sau ruine, centre vechi (desi pana si Constanta are unul dragut). Dar aia nu e turism sau ce mai vreti voi.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In tot ardealul sibiu, cluj, Brașov, Cluj, in tot Banatul si Bucuresti ca sa i transmit ceva lui dragnea personal si sa fac poze cainilor vagabonzi si sa vizitez ferentari, constanta = sa fac baie dupa ce ies din Bucuresti

| Freya1 a răspuns:

Mi-ar fi greu sa iti enumer acum peste tot unde as merge dar gandeste-te tu si fa o lista cu toate locurile cu peisaje mirifice din natura.

| RainmakerX a răspuns:

Un traseu fain ar fi Satu Mare, Bihor, Cluj, Alba, Sibiu, Brasov.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daqca m-ar plati cineva da ca nu am bani de asemenea tur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e greu să gândesc un tur, dar prima oară aș merge în Deltă.
Dacă vrei în Transilvania, treci prin Brașov, Bran, Sibiu, la Bistrița, evident, la Cluj.
În Moldova mergi la Putna, Cetatea Neamțului și a Sucevei, poți și la Humulești, dar nu-i mare lucru de văzut.
În Oltenia, în afară de Orșova, nu cred că-i mare lucru de văzut.

| AlexSalling a răspuns:

Nu dragule. Nu la-s face nici platit, stii de ce? Fiindca toata tara asta este in paragina. Daca ar fi sa merg totusi pe undeva, as merge la Constanta la mare, la Manastirea Putna, la Herculane, la muntele Transfagarasanul, obiective totusi, turistice. Orasele sunt la fel toate, nu merita osteneala sa te plimbi prin oras.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexSalling):

Nu ai ce sa vezi in COnstanta. AM fost de recent. Tot de rahat a ramas.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

De ce Herculane?

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

Ca-i frumos. Ma gandesc ca ai fost, nu?

| Iuliana2018 a răspuns (pentru AlexSalling):

Frumos din ce pct de vedere? Da, am trecut prin zonă ^_^

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să înțelegem că tu preferi muntele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana2018):

Da. Ador frigul/zapada. Plus ca nimic nu se compara cu focul la semineu. Raiul pe pamant.

| AlexSalling a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt la fel. Ador frigul afara, ploaia. Daca m-as muta intr-un loc ar fi Antarctica sau Siberia.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Există Rai, cu atât mai mult pe Pământ?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana2018):

Daca stii sa ti-l faci, exista : )

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexSalling):

Imi place prea mult Roma ca sa ma mult altundeva. Daca as face-o vreodata m-as muta in Venezia. Orasul meu favorit.

| Iuliana2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar facem spam, și de data asta nici nu e întrebarea mea laughing

| AlexSalling a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai la Roma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana2018):

Dubios de ridicola intrebarea, la fel si chatul cu Endoryus.
E frumos afara, dar sa stai din casa sa te uiti. Ridicol la superlativ.
Baile Herculane impreuna cu valea Cernei si defileul Dunarii reprezinta una dintre cele mai "surreal" zone din tara. Bineinteles ca formele de relief trebuie sa sugereze frumusetea unei tari, nu cladirile, care azi sunt, maine se demoleaza si se fac altele.
Dar pana si dpdv al cladirilor Baile Herculane va arata superb si dupa lucrarile de reabilitare care se fac.

| Iuliana2018 a răspuns:

A doua zi când au văzut cât de intensă era discuția laughing)

| AlexSalling a răspuns (pentru Iuliana2018):

Intensa...laughing Perversul asta de laptop al meu, a salvat-o toata. A vrut amintire laughing

| lelos1234 a răspuns:

Sighisoara