| Gabriela19loredana77 a întrebat:

Ați fi de acord cu pedeapsa capitala a unui criminal, mafiot, pedofil/violator etc? Eu una da, daca ar fi executati probabil ar intra frica in restul ca ar muri si poate nu or mai face, cel putin in Romania toate crimele desi in toate tarile ar trebui să nu existe crime.

3 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Sunt de acord cu tine 100% nu merită așa animale sa traiesca pușcăria pe viața este prea blândă

| IgnatVictor a răspuns:

Bună!
De obicei, într-o astfel de discuție, părerile sunt împărțite. Și spun asta pentru că, în trecut, am citit ceva similar pe TPU. Țin minte că o persoană a spus ceva de genul: Dar ce? Criminalul acela nu se căiește pentru păcatele lui? Crezi că omul ăla n-are regrete? sau Cum să omori un om care a săvârșit un furt banal? Apoi urmau persoanele care erau de acord în totalitate cu pedeapsa capitală.
Eu unul sunt de acord cu acest tip de pedeapsă, în cazul crimelor (nu vorbim despre autoapărare sau cazuri similare). Să iei o viață este un lucru cumplit. Nu-mi pot imagina prin câtă suferință pot trece apropiații persoanei ucise. Este îngrozitor.
Totuși, în cazul unui furt sau altceva de acest fel, pedeapsa cu închisoarea mi se pare în regulă.
În plus, cine s-ar gândi să ucidă, dacă pedeapsa cu moartea pentru crimă ar fi valabilă? Aproape nimeni.

| vasile2222 a răspuns (pentru IgnatVictor):

Sa-ti spun si o alta perspectiva. Lucrurile nu se intampla random asa cum credem. De exemplu in cazul unei crime - toate persoanele implicate au fost de acord la un anumit nivel. Nu exista victime.
Suntem aici ca sa experimentam diverse lucruri. E un playground/o scena in care noi suntem si scenaristi si actori.