| KaiSmile27 a întrebat:

Ați încercat sa meditați? Nu ma refer la cele de la școală, ci la procesul de relaxare.
Ați simțit vreun efect?
Folosiți vreo aplicație?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ma relaxez prin meditare si fara nici o aplicatie, stand in iarba, intre copaci, doar eu cu gandurile mele, in liniste, doar copacii fosnind si pasarile ciripind.
Cand este frig se poate face meditatie in casa, intr-un loc linistit, o camera aerisita, doar tu cu mintea si gandurile tale, imagiandu-ti o padure linistita sau o apa intinsa....samd.
Pe Youtube sunt melodii de relaxare si le poti folosii daca tu crezi ca te ajuta, dar eu cand meditez nici nu le aud, fiindca sunt departe, cufundata in gandurile mele, pe care le si vizualizez cu ochii mintii.

| dullcat a răspuns:

Am incercat.Nu cred ca-i de mine.laughing Dar daca tu vrei sa o practici sau o faci deja, mult succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

Da, reduce stresul si anxietatea. Nu stiu daca exista o aplicatie, dar stiu ca trebuie sa iti eliberezi mintea de orice gand si sa te concentrezi doar pe respiratia ta, care ar trebui sa fie una lenta. Si 5 minute daca reusesti sa mentii starea asta, scapi de stres.

| Dandinelle a răspuns:

Da, este de efect. E super cand ajungi la o rutina cu ea. La inceput am cautat pe Youtube meditatie ghidata, iar dupa un timp am facut singura. Poate fi folosita de oricine si chiar indicata.