Abh
| Abh a întrebat:

Ati intalnit in viata oameni ingamfati, care se tin cu nasul pe sus de parca ar fi directori si in definitiv nu sunt decat vanzatori, casieri sau simpli muncitori?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O da. O gramada. oh go on

NOname
| NOname a răspuns:

Eu cred, ca Abh s-a referit in general la oameni, care desi nu sunt cu nimic mai presus decat restul, se poarta de parca ar fi. Cred, ca Abh n-a pus atat accent pe studii/facultate, ci pe faptul, ca unii oameni, care lucreaza in servicii, au contact direct cu clientii (casieri, vanzatori, ospatari, barmani, etc.), se poarta cu clientii foarte urat, ii privesc de sus, cu dispret, cu o raceala sau indiferenta, de parca i-ai fi dator. Am avut de a face cu multe persoane de genul, si credeti-ma, nu conteaza cate facultati are sau nu are, ci faptul ca nu stie sa fie om, n-are cei 7 ani de acasa, este suparata pe tot restul lumii, de parca toti ceilalti ar fi de vina, ca n-a realizat mai nimic in viata si ca si-a ales o meserie, care nu-i place, nu i se potriveste.
De exemplu: de multe ori am avut de a face cu cate o vanzatoare, care iti da senzatie, ca trebuie sa te rogi tu de ea, ca sa-ti vanda ceva. oh go on Multe magazine/localuri nici nu le mai frecventez tocmai din cauza unor astfel de angajati. Sunt sigura, ca ati avut si voi experiente de acest gen.

| Razvan a răspuns:

Da.Si mi-au starnit interesul. Oamenii astia au o cultura impresionanta fara niciun fel de studii superioare la activ.Vanzatoare de la chioscul de ziare de unde imi iau lunar revista stie la perfectie japoneza, a invatat-o la 40 de ani, soferul de pe autobuz s-a inscris la a patra facultate. Mi se par incredibili oamenii de genul asta.Atata vointa si incredere in sine. E normal sa fii nitel ingamfathee hee

| Bacemi a răspuns:

Am intalnit. De altfel nu crede ca daca esti director ai dreptul de a fi cu nasul pe sus. Eu am o vorba : Mai bine stii putine dar vrei sa inveti totul decat sa stii multe si sa nu vrei sa mai inveti nimic. Sunt multi care au impresia ca doar ei au raspunsul. Si au impresia ca tu esti un nimeni.

| Barajag a răspuns:

Ehe, am intalnit multi, dar unde crezi ca ajung ei daca sunt atat de ingamfati? Nicaieri.Nu am nici o facultate si chiar daca muncesc si stiu trei limbi straine, asta nu ma face ingamfata, insa consider ca trebuie sa fim egali cu totii (doar suntem oameni)happy

Abh
| Abh explică:

Onutzu, m-am referit la oameni fara cultura generala si educatie care se cred mai buni decat unul cu doua facultati.

Abh
| Abh explică:

Lora, oamenii din categoriile spuse de mine nu au SIGUR studii superioare, intrucat le cunosc! Si stiu si ce le poate capul.

Abh
| Abh explică:

Merci, NOname, ai inteles ce am vrut sa zic!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Atitudinea asta superioara vine dintr-un complex de inferioritate mascat, mie chiar mi-e mila de categoria asta de oameni, care au bucurii meschine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, am intalnit.Mandria din punctul meu de vedere e cel mai mare defect al unui om, care da dovada de inconstienta uneori.Macar de-ar avea motive(si nici asa nu ar trebui sa fie mandru). Cunosc astfel de persoane.

| ArianaDwen a răspuns:

Da, mereu am trait printre acestia, sincer sunt niste oameni care ii consider niste "imitatii ieftine", imi sunt foarte antipatici, prima oara am luat-o drept o gluma de prost gust dar se pare ca era ceva ce gandeau, ceva cu care au sa se laude chiar daca n-au cu ce, stiu si acum greata cu care ma privea o colega de-a mea de exemplu:Eu iau 8 ea ia 3 spune:probabil a gresit, pentru ca doar stii ca eu sunt mult mai buna la matematica decat tine. ii vedeam in ochi snobia si felul cum ma privea. pe atunci nu eram "suparici" dar de fiecare data colegele-mi spuneau:"fata, da' ce nesimtire pe capul ei, ce naiba ca doar tu ai luat 8 si ea 3, nu stiu cum de-o suporti!"
Sicer, ai impresia ca-i o gluma dar nu este. iar daca le spui "Ce tupeu!" ei spun "Doar pentru ca sunt mai bun/a nu trebuie sa-ti fie ciuda" am ramas masca la asta :O
Iti dai seama se lauda dar n-au cu ce.
Oameni acestia trebuie ignorati :I