| anonim_4396 a întrebat:

Imi cunos iubita de 3 ani, pana acum ne-am intalnit pe ascuns.De ce? Pentru ca familia mea este foarte bogata,si as putea spune ca sunt si ingamfati si nu ar permite sa ma casatoresc cu oricine.Iar ea este fiica unor oameni simpli,de la tara, care lucreaza la firma tatalui meu.Asa ne-am cunoscut.Dar situatia s-a cam schimbat dupa ce fratele meu m-a urmarit unde ma duc si i-a spus tatalui meu.A iesit urat rau de tot.A sarit toata casa in capul meu.Si mama mea tot din familie de tarani provine si nu inteleg de ce nu se gandeste ca si ea a fost la fel. Iubita mea nu este genul de fata inculta, din contra...Citeste foarte mult si face tot posibilul sa isi intretina familia.O admir. Vreau sa plecam undeva departe,dar tatal meu are de gand sa ma dezmosteneasca daca as face asta si astfel nu cred ca m-as putea descurca, pentru ca sunt inca in facultate.Mai am 2 ani. Vreau o solutie de a-l convinge, as face asta cu orice pret.

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Daca ai puterea sa-ti iei viata in maini, adica sa termini scoala si sa ai job atunci ai rezolvat o parte a problemei.
ei au pentru tine pregatita vreo "partida buna " si le incurci socotelile.
acum depinde la ce tii mai mult la fata sau la ..mostenire.
daca nu-ti poti imagina viata fara ea se mai rezolva o bucata din problema. daca ai fost crescut in puf si nu te descurci fara bani lucrurile se complica la loc.
vezi? ai de facut niste alegeri: confort, siguranta, faima -poate viata de huzur alaturi de o oarecare. sau munca sacrificii, minusuri financiare alaturi de o fata pe care o iubesti.
dar e posibil sa te pui singur pe picioare si sa razbesti mai greu prin propriile puteri. si atunci sa vezi revolta la ai tai : cum. nu ai nevoie de sprijinul nostru? (eu cred sincer ca nu te va dezmostenii, ar trebui sa faca donatii sau vanzare cumparare la toata shandramaua ca sa zic asa. si nu cred c-o vor face-sincer
se vor teme de gura lumii.
nu trebuie sa convingi pe nimeni cu nimic, trebuie doar sa alegi : banii sau fata. si trebuie sa-i comunici asta peste 2 ani cand te vezi cu scoala terminata.
bafta

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta nu prea ai de ales!
ia decizii intelepte, daca tot vrei sa faci dupa bunul plac, termina-ti facultatea si dupa aceea poti sa te casatoresti cu ea, in felul asta, ai deja o sansa sa-ti iei un servici bun si sa-ti intretii viitoarea familie.
Daca-i dragoste adevarat, suprvietuieste inca 2 ani fara probleme, deci, nu trebuie sa te insorii maine, ca risti sa ramai in strada, fara nici un ajutor material si fara prea multe sanse sa iti intretii familie cea noua.
Convinsul parintilor, este foarte greu d efacut.
Daca tatal tau este un om hotarat si dur, o deciei luata intr-un moment de furie, poate sa va rupa familia si da, chiar sa te dezmosteneasca.
De aceea te sfatiuiesc sa fii destept si sa mai asteptati 2 ani, timp in care tu tragi puternic sa terimini facultatea cu note mari, sa fii remarcat de posibili angajatori si sa ai un viitor cat de cat asigurat, dupa care va puteti casatorii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai rabdati inca 2 ani pana vei deveni independent si cu un job. Pe urma va veti hotara care este drumul de urmat. Succes si noroc in viata!

| Ara997 a răspuns:

P.s. si poate de aia ai tu gusturi bune si capul limpede. c ai avut bunici tzarani ..intelegi tu ce spun

| Ara997 a răspuns:

Inteleg ca esti un om puternic care a stabilit deja ce alegere va face. Au facut-o si altii (vb din experienta) si nu au fost nefericitzi. Pana la urma ai inteles ca libertatea, sentimentul propriei valori si importanta propriei alegeri -adica liberul arbitru- are un pret... esti un tip inteligent. alegerea facuta iti va asigura libertate ( macar sentimentala ). in continuare pentru planul tau va trebui sa pui ceva bani deoparte lunar, sa aduni. bani albi pentru zile negre. Iar fata pe care ai ales-o pe criterii de. corason iti va fi vesnic alaturi la bine si la rau. comunica-i decizia ta (ai renuntat la ce ti se cuvine pentru ea ) si-i vei vedea sufletul...