| anonim_4396 a întrebat:

Este de rau sau de bine sa te minti singur? si de exemplu care sunt cele mai recomandate minciuni pentru oamenii care aleg sa se minta singuri si ce beneficii aduc ele?

8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu-i bine sa minti, nu-i deloc recomandat, minciuna n-aduce beneficii (decat, de moment!). Odata ce ai pornit cu minciuna la drum, risti sa nu mai stii nici cand spui adevarul. Nici tu, nici altii!

| mihaibrasov a răspuns:

Toti oamenii aproape se mint singuri. Iar atunci cand cineva ii priveste din exterior total obiectiv... stii ce fac? Se supara. Nu am putea trai in adevar total, noi, ca oameni. Am muri repede. Minciuna marunta isi are rostul ei. Ne place sa fim mintiti chiar daca stim ca suntem mintiti.

| DorelSudoru a răspuns:

E un rau necasar

| itscloudyoutside a răspuns:

Este RAU. Faci rau chiar si mintind pe altii, dar daca te minti pe tine insuti... Nu faci decat sa te pacalesti, sa iti faci sperante degeaba. Pana la urma tot adevarul "adevarat" va trebui sa-l accepti.

| sorinL1 a răspuns:

Poti sa te minti ca esti frumos dar nu are rost sa te minti ca esti destept.

In alta ordine de idei alege sa nu te minti deloc.

| Amorezatul a răspuns:

Salut! Asta este o intrebare de etica si tine strict de fiecare in parte de ceea ce considera bine sau rau si de cum asimileaza aceste notiuni. In primul rand depinde de domeniu, de gravitate, emotia pe care o produce minciuna. Daca iti spui: Sunt cel mai bun din clasa la sport, cand tu poti face doar 5 flotari poate fi si mai descurajator si nesanatos decat sa spui: Sunt pe ultimul loc, dar daca muncesc in fiecare zi la flotari pot fi pe primul loc. Cel mai bun lucru pe care il poti face este sa nu te minti niciodata pe tine insuti, daca esti pinochio si chiar nu te poti opri din mintit atunci spune-ti ceva frumos, partial adevarat si care nu te prejudiciaza! Incepe cu : * Sunt cel mai tare de pe TPU* laughing)

| Trolli a răspuns:

Oamenii prefera sa se minta singuri deoarece nu vor sa se vada cu adevarat. Le este frica sa se priveasca in "oglinda". Daca este bine sau rau? fiecare cum considera. Eu zic ca este o lasitate. Nu sunt capabili sa se accepte asa cum sunt, cu defecte si calitati.

| aℓℓ3XAnDry a răspuns:

Da,analizare de sine.Sau cum o vor numi altii autodescriere,autopotret si etc smugsmugCand te minti pe tine,numai are rost sa minti si pe altcineva,daca ai resusit sa te pacalesti pe tine insuti,apai smugtragem bara si gandim.
Cele mai recomandate? Pai te uiti in oglinda,te gandesti la un lcuru,tu esti constient ca prietena ta cea mai buna este mai frumoasa ca tine,si esti invidioasa pe ea,dintr-o data te cuprinde invidia,si te crezi mai frumoasa ca ea,amagindu-te : N-are cum, eu sunt cea mai frumoasa, ce are ea si eu nu am?smugsmug Cam asta ar fi problema si mai sunt fff multe:phbbbbt deci cand te minti pe tine atunci nu crezi in tine.