NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori? Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii? Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan? Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?
Pentru inspiraţie.;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_culori

109 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mi-a placut albastrul de cand ma stiu si inca nu m-am saturat de el.
La gusturile culinare, se pune; in facultate, mancand zilnic la cantina, am invatat sa mananc absolut orice care nu e peste oceanic in combinatie cu orez/piure de cartofi/mazare/ fasole etc! (Facultate facuta intre 1984-1988)
Deci...cand am ajuns acasa la primul Craciun ca studenta si am mancat slanina cruda, se uitau ai mei la mine ca la masini straine! Mai-mai sa cheme Salvarea de la glumeti!
Cat despre muzica...am ascultat si ascult in continuare ABBA, Queen, BZN si muzica clasica...asta nu se demodeaza.
Dar, cum eu am fost, sunt si voi ramane o nonconformista, raspunsul meu nu se pune! laughing

NOname
| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

: ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi, hi, galben, de minion nazbatios ce sunt acum.

http://i.imgur.com/be4B7oZ.png

| Inferno a răspuns:

Cand eram mic imi placea negrul foarte mult, astazi imi place negrul foarte mult. Culoarea care imi provoca cea mai multa placere este negrul.

| Inferno a răspuns:

E drept, ca si rosul sangeriu, in anumite circumstante, ma fascineaza.

NOname
| NOname explică (pentru Wehrmacht):

Interesant şi nuanţat.
S-a lăsat iepurele de fumat?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ioi, era să fac un infarct roz. : ))

| Fatamuntilor a răspuns:

Rosul am purtat pana nu de mult. Uneri si acum!
Am totusi grija sa combin culorile corect.
Pana nu demult nepoata mea imi cerea parea in privinta combinarilor culorilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Dar Woodenpints? laughing

| CannbalCorpse a răspuns:

Acum cativa ani culoarea mea favorita era verde, acum albastru, nu e o asa mare diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine nu s-au schimbat culorile preferate. Tot galben, cyan şi albastru închis îmi plac.

| asdfkhjl a răspuns:

Imi placea roz laughing) evident ca imi placea cand eram mica pentru ca eram fata, apoi imi placea negru, mov, gri, si acum imi place albastru big grin

| kar1GaNNN a răspuns:

Se schimba deoarece cresti, te dezvolti traiesti in societate cu alti oameni mai maturi.

| MissDevilish666 a răspuns:

De când eram mică îmi plăceau culorile închise, și acum e la fel.

| Byucc a răspuns:

La mine, cronologic e ceva de genul
roz-rosu-roz-verde-CURCUBEUUUU-albastru-verde-albastru-negru happy

| Bøøgey a răspuns:

N-am avut niciodata asa ceva si inca n-am, da' pe bune acum, culoarea "coapsa de nimfa"? Sau "fucsia"? A auzit careva de ele vreodata? Cu ocazia intrebarii tale mi-am marit cultura generala. Acum o sa ma dau mare cu ce stiu in legatura cu cromatica, poate impresionez si ceva fete. laughing

NOname
| NOname explică (pentru Bøøgey):

Succesuri! Vezi, să le dai pe spate pe ceva moale.hee hee

NOname
| NOname explică (pentru Byucc):

Ce de salturi... Ţi-a scăpat doar oranjul şi galbenul (şi câteva coapse de nimfă şi şolduri de zână).hee hee

| LegionarulRoman a răspuns:

Culoarea mea preferata e varza(vorba lui Iobagg).

| Balan_Caty_1998 a răspuns:

Imi placea rosu dar acum albastru

| Byucc a răspuns (pentru NOname):

Oranjul si galbenul fac parte din curcubeu
Hei. Are cineva niste coapse de nimfa?

| AtateaConditii a răspuns:

Imi place galben, portocaliu (culoarea din trecut), albastru( cea de acum) si violet( cea de acum acumlaughing). Si hainele negre imi vin bine. Apropo albul te face grasa sau slaba? Si negrul te face slaba sau grasa?

| BiuL a răspuns:

Nu. Mie mereu mi-a placut movul, iar muzica... ascult acelasi gen adica electronica de 7-8 ani happy

| PedoBarbie a răspuns:

Eu am aceleaşi gusturi în orice domeniu indiferent cât înaintez în vârstă.

NOname
| NOname explică (pentru AtateaConditii):

De făcut, te face mama natura şi stilul de viaţă.
Culorile şi nonculorile pot crea doar iluzii vizuale.

NOname
| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Nu evoluezi deloc?

| PedoBarbie a răspuns (pentru NOname):

Decât aşa să evoluez mai bine involuez.Tu consideri evoluţie azi să îţi placă culoarea x şi la anul culoarea y.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu mi-am schimbat pana acum gustul cand vine vorba de culori. Albastru ciel (celest) imi place in continuare fiindca este o culoare linistitoare.

| DarkAndDreary a răspuns:

'Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori?'
-Am observat.

'Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii?'
-Nu am avut.

'Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan?'
-Nici una. Acum sunt la negru.

'Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?'
-Negru. Rosu sangeriu.

NOname
| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Doar analizez ceea ce ai afirmat: "Eu am aceleaşi gusturi în orice domeniu indiferent cât înaintez în vârstă"...cu accent pe "orice domeniu".

Odată cu vârsta gusturile (în anumite domenii) tind de obicei să se rafineze, nu să rămână la nivel de grădiniţă.

Să înţeleg că nu e şi cazul tău şi eşti o mândră excepţie?
Mult noroc cu asta!