NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Aţi observat că odată cu vârsta se schimbă poate nu doar gusturile muzicale, culinare, vestimentare...ci şi culoarea favorită, combinaţiile de culori? Care au fost culorile voastre preferate pe parcursul vieţii? Prin ce culori aţi trecut şi la care v-aţi oprit momentan? Ce culoare vă provoacă acum cea mai multă plăcere?
Pentru inspiraţie.;))
http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_culori

109 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Galbenul imi place cel mai mult, inainte eram fan al albastrului. Dar mi-a captat atentia galbenul pana la urma si fostul coleg de munca rade de mine cand aduc subiectul despre galben care il vreau pentru 2 bucati de plastic negru.

| NOname explică (pentru mgtow):

Să-ţi vopseşti camionul în galben (şi să-i pui un inel pe ţeava de eşapament).hee hee

| mgtow a răspuns (pentru NOname):

Cam mult, inelul ar veni bine pe cabina vopsit inconjurul ei, oricum nu ajung eu acolo (sa lucrez pe cont propriu) macar un autotren/camion al firmei sa fie sa pot munci ca sofer atat.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mi-a placut albastrul de cand ma stiu si inca nu m-am saturat de el.
La gusturile culinare, se pune; in facultate, mancand zilnic la cantina, am invatat sa mananc absolut orice care nu e peste oceanic in combinatie cu orez/piure de cartofi/mazare/ fasole etc! (Facultate facuta intre 1984-1988)
Deci...cand am ajuns acasa la primul Craciun ca studenta si am mancat slanina cruda, se uitau ai mei la mine ca la masini straine! Mai-mai sa cheme Salvarea de la glumeti!
Cat despre muzica...am ascultat si ascult in continuare ABBA, Queen, BZN si muzica clasica...asta nu se demodeaza.
Dar, cum eu am fost, sunt si voi ramane o nonconformista, raspunsul meu nu se pune! laughing

| blueangel99 a răspuns:

Cand eram copil mic, automat culorile mele preferate erau rosu si roz(cu precadere rozul aprins, de zmeura), dar si galbenul si portocaliul(iarasi, cele aprinse).
Acum, insa, prefer culorile care nu,, tipa'', adica(citez din lista de pe wiki) albastru safir, turquoise, rosu infocat, si roz drajeu. Stiu, stiu, sunt multe pe care le-am pus pe lista, dar, de felul meu, niciodata nu am putut sa aleg UN SINGUR element dintr-o multime si sa zic ''Asta e cel mai nu stiu-cum'' laughing)

| NOname explică (pentru blueangel99):

Da, alegerile pot fi dificile uneori...şi nenecesare. Poţi savura liniştită din fiecare.hee hee

| FemeiaPisică a răspuns:

Da, totul se schimba, fiindca te maturizezi, ai alte prioritati, alte principii, apar responsabilitatile etc.

| NOname explică (pentru FemeiaPisică):

Ok...şi culoarea ta favorită (cea/cele din trecut şi cea de acum)?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru NOname):

Cea din trecut era, rosu, si inca mai este, dar imi place si combinatia de culori galben-verde.

| Flavius_Condrea_1990 a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Adevarat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Roșul si roz sint culorile mele preferate.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu am culori preferate dar parca imi placea portocaliul cand eram mai tanar

| Musique a răspuns:

Mereu mi-a plăcut albastrul și chiar și acum, îmi place culoarea asta, însă prefer mai mult nonculorile.
Baftă!

| wolder a răspuns:

Din copilarie pana la sfarsitul adolescentei se intampla schimbarile astea multe.
Culorile mele prefate au fost: albastru, rosu, roz, acum imi place verdele.

| Kaℓi a răspuns:

Cand eram mica-mica, imi placea rosul. Dupa ce am mai crescut, mi-a placut mult Princewinking asa ca mi-am umplut camera si dulapul de chestii violet, de fapt si acum cred ca e o culoare frumoasa...
Intotdeauna mi-a placut verdele. In vestimentatie e o culoare destul de dificila, dar, cum spui tu, e culoarea care imi provoaca cea mai mare placere happy natura, padurea, florile sunt de ajuns.
Am vrut sa-mi fac odata suvite verzi... violet am avutwinking

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Eu am fost toată mov în cap (vreo săptămână).hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Wow! happy
Eu mi-am decolorat cateva suvite subtiri si le-am vopsit violet... nu se prea vedeau, pe brunet happy doar la soare...

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Eu eram aproape ca Narcis de deasupra ta (şi am apucat să ţin vopseau pe cap doar vreun sfert din timpul recomandat, că m-au prins ai mei).hee hee

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Oare cum era daca o tineai cat trebuie? laughing

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Asta mă întrebam şi eu. : ))

| Wehrmacht a răspuns:

Gusturile vestimentare, culinare si muzicale nu mi s-au schimbat mai deloc.
Stiu ca acu' ceva timp imi placea albastrul.Imi place si acum da' a inceput sa-mi placa mai mult negrul si crem-ul care duce spre negru sau...un amestec intre ele.Un crem peste care parca s-a aruncat cu un strat subtire, aproape transparent de negru, in unele parti negrul fiind mai intens in altele aproape inexistent.

| NOname explică (pentru Wehrmacht):

Interesant şi nuanţat.
S-a lăsat iepurele de fumat?

| Wehrmacht a răspuns (pentru NOname):

Eh...s-a saturat de joint-uri.

http://dailyyeah.com/wp-content/gallery/bongs/bong17.jpg

| cristinna23 a răspuns:

Cand eram mica imi placea culoarea roz (pal) iar acum imi plac turcoaz, albastru si bej.

| BiuL a răspuns:

Nu. Mie mereu mi-a placut movul, iar muzica... ascult acelasi gen adica electronica de 7-8 ani happy

| Inferno a răspuns:

Cand eram mic imi placea negrul foarte mult, astazi imi place negrul foarte mult. Culoarea care imi provoca cea mai multa placere este negrul.

| Inferno a răspuns:

E drept, ca si rosul sangeriu, in anumite circumstante, ma fascineaza.

| Fatamuntilor a răspuns:

Rosul am purtat pana nu de mult. Uneri si acum!
Am totusi grija sa combin culorile corect.
Pana nu demult nepoata mea imi cerea parea in privinta combinarilor culorilor.

| sublime89 a răspuns:

Mie tot timpul mi-au placut culorile albastru si verde. Culorile predominante in natura. Cerul albastru si natura verdehee hee

| Wøodenpints a răspuns:

Meh, eu de când mă știu mi-au plăcut culorile galben, bej, verde, maro și negru. În special galben.

| suităr a răspuns:

Îmî plăcea portocaliul deschiscând eram mai mică dar acum mă dau in vânt după verde, violet și albastru turcoaz. :3
Și combinațiile de crem, roz, negru, alb.

| kar1GaNNN a răspuns:

Se schimba deoarece cresti, te dezvolti traiesti in societate cu alti oameni mai maturi.

| PedoBarbie a răspuns:

Eu am aceleaşi gusturi în orice domeniu indiferent cât înaintez în vârstă.

| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Nu evoluezi deloc?

| PedoBarbie a răspuns (pentru NOname):

Decât aşa să evoluez mai bine involuez.Tu consideri evoluţie azi să îţi placă culoarea x şi la anul culoarea y.

| NOname explică (pentru PedoBarbie):

Doar analizez ceea ce ai afirmat: "Eu am aceleaşi gusturi în orice domeniu indiferent cât înaintez în vârstă"...cu accent pe "orice domeniu".

Odată cu vârsta gusturile (în anumite domenii) tind de obicei să se rafineze, nu să rămână la nivel de grădiniţă.

Să înţeleg că nu e şi cazul tău şi eşti o mândră excepţie?
Mult noroc cu asta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu nu mi-am schimbat pana acum gustul cand vine vorba de culori. Albastru ciel (celest) imi place in continuare fiindca este o culoare linistitoare.

| AtateaConditii a răspuns:

Imi place galben, portocaliu (culoarea din trecut), albastru( cea de acum) si violet( cea de acum acumlaughing). Si hainele negre imi vin bine. Apropo albul te face grasa sau slaba? Si negrul te face slaba sau grasa?

| NOname explică (pentru AtateaConditii):

De făcut, te face mama natura şi stilul de viaţă.
Culorile şi nonculorile pot crea doar iluzii vizuale.

| Mihaela1964 a răspuns:

Buna intrebare! In adolescenta am purtat multe haine rosii, mai tarziu am facut o fixatie pentru negru, acum imi plac hainele portocalii.

| fuzzer a răspuns:

Omul este o personalitate. Dar nu primeste acest titlu de "personalitate" de la nastere, ci aceasta se constituie treptat, pe baza inzestrarii ereditare, si de cele mai multe ori a educatiei. Privind teoria ta cu gusturile omului, intr-adevar, acestea sunt variate, si se pot schimba de-a lungu timpului, si acuma constat ca individul ala ce a spus "Omul este schimbator ca si vremea", avea perfecta dreptate. Stabilitatea preferintelor se accentueaza in momentul cand personalitatea atinge batranetea, cand gradul de rigiditate se intensifica.

| MaliciousDeath a răspuns:

Pana la pubertate mi-a placut albastrul si violetul. Dupa am ramas la violet. ##6A455D adica.

| mODIN a răspuns:

Pana acum cativa ani imi placea rosu, acum imi place negru

| Seepty a răspuns:

Culoarea mea favorita era rosie acum este verde, s-au schimbat multe odata cu timpul dar nu stau sa le enumar acum.

| LegionarulRoman a răspuns:

Culoarea mea preferata e varza(vorba lui Iobagg).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verdele(culoarea mea preferata), albastrul, rozul(de obicei acele nuoante care ''sar in ochi'' si starnesc imaginatia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am incercat sa ma abtin!
In mare parte nu puteam vedea decat alb negru. era trist. apoi mi-am dorit sa fiu umil ca pamantul:)), ca sa poti calca sigur pe mine. as putea fi o vaca buna sau singurul franciscan indeajuns de nimeni si nicaieri de la care ai fi de acord sa primesti binecuvantare:)). maro isi ascunde cartile sub pat si nu face decat sa iti fie servitor si sa te hraneasca, fara sa vrea sa te sfatuiasca sau sa te invete ceva. combinat foarte inconstient cu un albastru intens, spune primar, care transcede limitele umane. ceea ce ar trebui sa imi spui ca jumatate inger ar trebui sa fie albastru, albastru e vorba care te ajuta la rascruce, ironia lui beckett cu ficatul si inima lui, credinta oarba de a-l aduce pe albastru la propria expresie, e vena mea gata sa se mareasca si sa dea sange.
https://www.flickr.com/photos/gsfc/12771340933/

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Frumos...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Tu in ce culori mai vezi acum?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Încă nu m-am decis. Sunt în perioada de tranziţie.

| michelia a răspuns (pentru NOname):

Si cit dureaza pina ( ii ) raspunzi?: )

| NOname explică (pentru michelia):

Între cât durează tranziţia şi niciodată.hee hee
Nu mă grăbesc să mă decid. Am hotărât să-mi suspend judecata (până voi simţi că va foarte ieşi în evidenţă vreo culoare).

Tu ai acum vreuna?

| michelia a răspuns (pentru NOname):

Mereu am avut citeva, nu doar una. Asa cum ai spus si tu, s-au mai schimbat in timp. Nu cred ca totul tine doar de trecerea anilor ci si de energie. Am avut de ex. o perioada cind jumatate din hainele mele erau gri sau bej si decorul, mobilierul, toate trebuiau sa fie cit mai neutre.

Pina acum 2-3 ani nu suportam rozul, dar acum chiar imi place ( doar rozul fume ), verdele iarba, verde menta, maro, bej, alb si rosu. Uneori imi place o pata de culoare in contrast cu restul.
O singura culoare imi e nesuferita de cind ma stiu : mov-violet-indigo.

La ambient am ramas la culorile de lemn - dar stii asta deja: ).

Ti-am spus ca multe tin si de energie si de evolutia personala ( nu cea estetica ) : am o cunostinta foarte rafinata si eleganta care are vreo 70 de ani, plina de viata acum si care brusc a inceput sa poarte cu gratie si nonsalanta portocaliu, fara a-l considera extravagant. Si o prinde!

Si mai cred ca deja iei decizii in ce priveste culorile tale ( prin obiectele din jurul tau ), dar le tii pentru tine acum: ). Pina le spui or sa fie altele : ))).

| NOname explică (pentru michelia):

Da, e o problemă nuanţată.hee hee