| random1620 a întrebat:

Ati-ti comandat ceva vreodata de pe amazon? Puteti va rog sa-mi spuneti cum plasez o comanda? Trebuie ne-aparat sa platesc cu cardul?

As putea sa pun banii de pe card pe un cont de paypal si sa introduc contul de paypal ca sa platesc? Ar fi ai safe asa?

Ce fac daca am banii de pe card in ron si acolo mi se cer in euro?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Folosesc mai mult aliexpress, e mai ieftin. In amazon am comandat in trecut dar costa mai mult. In Youtube ai tutoriale cum sa comanzi

| RAY a răspuns:

Nu recomand, cumpara doar de la producator

| Dismally a răspuns:

Da, am comandat. Doar cu cardul se plateste din cate stiu eu.
De ce ar fi mai safe cu paypal?
Sunt doua optiuni: poti plati direct indiferent de moneda, banca se va ocupa de schimb sau poti alege sa platesti in lei - aici vei pierde pentru ca rata de schimbe este mai proasta decat la banca.

| CIaudiu a răspuns:

"Ati-ti comandat ceva vreodata de pe amazon" - da, cu zecile si inca o fac.
"Trebuie ne-aparat sa platesc cu cardul?" - card sau amazon gift card in general
"As putea sa pun banii de pe card pe un cont de paypal si sa introduc contul de paypal ca sa platesc? " - nu cred ca merge metoda de plata prin paypal, cel putin nu prin Amazon Germania (https://ibb.co/vHxTyYR), si nu ar putea fi mai safe pentru ca oricum Amazon este foarte safe.
"Ce fac daca am banii de pe card in ron si acolo mi se cer in euro?" - va face Amazon conversia, dar schimbul valutar va fi mai nefavorabil decat in cazul unei banci.