| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri a întrebat:

Ați vrea ca Basarabia sa se reunească cu România?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

As vrea ca banatul si ardealul sa fie fara moldoveni si olteni si sa aiba propia autonomie

| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri explică (pentru RAY):

De ce? Aia nu sunt tot români? Ce? Sunt bozgori?

| RAY a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Aia ce sunt? Depinde in ce stare le gasesti, betivi vs hoti

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal

| CIaudiu a răspuns:

"Unui aceluiasi imperiu ii apartine acelasi sange."
- Adolf Hitler

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Mai multa forta de muncă.

| IgnatVictor a răspuns:

Nu mă pricep la economie, dar oare o unire cu Basarabia nu ar fi în detrimentul nostru? Gândește-te că sunt doar două state în Europa care au ca zone predominante satele (așezările rurale): Portugalia și Republica Moldova. Plus că, din câte am auzit, în Basarabia sărăcia este destul de accentuată, iar asta ne-ar trage și pe noi în jos, în cazul unei uniri. Da, avem o istorie comună, vorbim aceeași limbă, dar în prezent unirea nu pare favorabilă pentru noi.
Dacă am greșit ceva, vă rog să mă corectați.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru IgnatVictor):

Sunt userul care a pus întrebarea. Da, pe termen scurt am avea probleme economice. Dar dacă profitam cum se cuvine de resursele din Basarabia (forța de muncă și agricultura) vom deveni mai puternici.

| CassiusAlexander a răspuns:

N-avem economia necesară.

| lorena1gianinak a răspuns:

Da, Republica Moldova e România, moldovenii sunt și ei romani nu rusi. Sa se ducă dracului toată Rusia ca tare nenorociti mai sunt ei... M am saturat de ei

| NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri explică (pentru lorena1gianinak):

Dacă ne reunim cu Moldova aia din Gagauzia o să-și facă stat independent. Dar eu deja am o idee. Sa investim în armata pentru a invada Transnistria și Gagauzia. În Transnistria sunt vreo 1500 de soldați. Dacă invadam zona aia cu, sa zicem, 10.000 de soldați, o cucerim. N au timp rusii sa vina cu forte proaspete acolo. Iar Gagauzia nici n-are armata.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru NaibaStieSiAltcevaAMuritIeri):

Transnistria NU este Basarabia. În 1918, Armata Română a cucerit teritoriul pe care-l pierdusem în 1812: Basarabia, care se întinde până la Nistru. Atunci când rușii au luat înapoi Basarabia (1940), au integrat în RSS Moldova și Transnistria, regiune majoritar rusă. Cincizeci și unu de ani mai târziu, Republica Moldova a devenit independentă, doar că a luat și Transnistria cu ea. În Transnistria mulți sunt ruși, de-aia vor să fie independenți. Practic, Transnistria le revine, de fapt și de drept, rușilor.

| RAY a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Scrii tampeni, aia din osten inca ii plang pe comunisti

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Nu au niciun drept asupra acelui teritoriu. Dar NICIUNUL. Începuturile le fac acolo dacii, după bolohovenii (români autohtoni). Îți recomand articolul asta care dovedește prezenta românilor acolo https://romaniabreakingnews.ro/totul-despre-transnistria/

| Bluestar15 a răspuns:

Da, Basarabia e Romania si din pacate e inca sub controlul rusilor, care ne-au si furat teritoriul asta in anii '40, plus furtul tezaurului, instalarea comunismului in Romania si toate celelalte mizerii pe care le-au facut pe la noi.

| Marcus99 a răspuns:

Da

| Andrei226035 a răspuns:

Da