| CelebruAnonimus a întrebat:

Salut, sunt sigur că aici majoritatea sunteți români, de aceea vreau să vă aflu părerile. Ați fi de acord ca Basarabia/Republica Moldova să se reunească cu România?

Răspuns Câştigător
| tudorvolcano a răspuns:

Cred că el este anti-unionist chiar dacă excludem problema economică. Dacă ar fi fost unionist cu adevărat, ar fi căutat o cale de asimilare rapidă a RM.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,destui moldoveni sunt deja pe la noi si in Timisoara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu imi doresc din simplu motiv ca si asa tara noastra are destul probleme economice si de intrastructura, mai ales in estul tari. Chiar nu cred ca e momentul sa mai asimiliam si problemele altei tari, mai ales a unei tari atat de sarace

| tudorvolcano a răspuns (pentru suntserios):

Acum ori niciodată. Trebuie să accelerăm procesul și asimilarea lor va fi un câștig dacă vom ști cum să facem. Peste vreo 5 ani va fi mai greu dacă nu o facem acum și tot așa mai departe. Ești de acord cu reîntregirea țării oare? Numai faptul că dacă populația este de acord contează.

| suntserios a răspuns (pentru tudorvolcano):

Castig? ce castig am avea? am saraci si mai mult estul tarii? am destabilizat si mai mult granita de est a UE? ce ne ar oferi Moldova? absolut nimic, poate peste vreo 30-40 ani

| tudorvolcano a răspuns (pentru suntserios):

Am spus acum ori niciodată. Peste 30-40 de ani noi vom avea un decalaj economic și mai mare față de ei și va fi mai greu. Dar se pare că nu ești capabil să înțelegi că cu cât se face mai devreme unirea, cu atât este mai ușoară asimilarea lor.

| suntserios a răspuns (pentru tudorvolcano):

Iar acum o sa distruga toata partea de est a Romaniei, peste 40 sa speram ca vom fi capabili sa sustinem aceste lisuri ale lor, acum nu putem investi in ei nimic, si sa avem o granita a UE atat de slaba ar fi rau de tot pentru noi

| CelebruAnonimus explică (pentru suntserios):

Puișor, nu mai cataloga tu atât de drasticși, în același timp atât de subiectiv, precum că Republica Moldova e săracă, tu ai fost vreodată la noi în Moldova?! Sunt sigur că niciodată. Iaca te sfătui să vii s-o vizitezi, apoi să compari satele noastre, cu satele voastre și, nu numai. Să te strădui să iei în considerație și că noi am fost sub ocupație rusească și voi, încă demult sunteți țară membră a UE. La noi unii proști numesc pe români săraci și la voi unii proști îi numesc pe moldoveni. N-ai văzut în viața ta Republica Moldova, dar vorbești, de parcă ai locuit dintotdeauna în ea. Eu am mai zis, dacă îmi doresc unirea cu România, nu mi-o doresc pentru a mă îmbogăți, că românii n-au ce să ne dea nouă, deci, ce au ei, avem și noi, ci îmi doresc unirea pentru patrie, pentru a reface Dacia de altădată. Dacă mi-aș dori o unirea pentru bogăție, cu siguranță că mi-aș dori-o cu imensa Rusie, dar eu nu o doresc pentru asta, nu vreau să repet pentru ce.

| suntserios a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

In primul rand nu mi te adresa tu cu "puisor" ca nu ce cunoastem si nici nu ne trage de sireturi.

Nu inteleg de ce ai mai pus intrebarea daca nu accepti parile?

Nu era nevoie sa vizitez niciun sat, ca nici Albania nu am vizitato si stiu ca e o tara saraca. Daca Moldova ar fi raiul pe pamant nu ar mai fi plina Romania de moldoveni, nici la munca, nici la studii.

| CelebruAnonimus explică (pentru suntserios):

Am tot dreptul să fiu de acord, precum și să nu fiu de acord cu unele răspunsuri. Nu am zis că Moldova este raiul pe pămînt, cu toate că Da, este pentru patrioții ei, ci am zis că, față de România, nu este atât de săracă, după cum ai descris-o tu. Serios?! Dar numeroșii voștri romi ce caută la noi în țară?! Apoi foarte mulți români la muncă, care zic că la noi e raiul pe pământ?! Mă refer aici din cazuri reale, anume la Cetatea Sorocii lucrează mulți români, deci, nu vorbesc din pod. Moldova e la fel de săracă, cum este și românia, deci, te-ai încadrat în proverbul: „Râde ruptul de cârpit, că-i mai potrivit"/„Râde ciob de oală spartă". Apoi nu vreau să mai scot la evidență multiplele defecte ale României, că nu ar coincide cu scopul meu inițial, până acum doar am răspuns la provocări și nu am condamnat România. Dacă ar fi așa, nu mi-aș mai dori unirea. Motivul pentru care mi-o doresc este foarte obiectiv și l-am menționat mai sus. Cunoștințele în domeniul istoriei ar fi format din tine o persoană cu concepții cu totul diferite, de cele pe care le ai la acest capitol, crede-mă, deci, trebuia să asculți la ore!

| CelebruAnonimus explică (pentru suntserios):

Că tot pomenii de estul României, acolo e o parte din Moldoveoara noastră a lui Ștefan cel Mare, de care nu vrem să fim despărțiți în continuare, cel puțin de ea!

| 0x11111051 a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Nu mai bine dar sa ne-o innapoiem?)
Пусть будет... Великая Молдова happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Consideri ca ar ajuta cu ceva sau ne-ar fi mai bine? Germania a facut-o dar cu niste costuri enorme crezi ca noi ne-am putea permite fara a intra in colaps economic? ma tem ca nu.Pe de alta parte marea lor majoritate nu doresc unirea iar daca crezi ca se poate face contrar vointei populare te avertizez ca te inseli.

| CelebruAnonimus explică (pentru corbulalbrosu):

Dacă ne-am dori această unire, cu siguranță că n-ar fi pe motiv, ca să ne fie mai bine, ci pentru patrie, pentru strămoșii noștri comuni, care și-au dorit asta. Italia și Germania s-au unit, având, ca exemplu unirea principatelor române și, oare au suferit vreo pierdere?! Deci, de ce să n-o facem din nou?! Am fi o Românie reântregită, o Dacie de altădată, pe care Ștefan cel Mare și-a dorit-o atât de mult... Apoi, la care „mare majoritate te referi", adică românii, sau moldovenii nu doresc unirea?! Ești român(că), sau moldovean(că)/basarabean(că)?

| tudorvolcano a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Cred că el este anti-unionist chiar dacă excludem problema economică. Dacă ar fi fost unionist cu adevărat, ar fi căutat o cale de asimilare rapidă a RM.

| tudorvolcano a răspuns:

Eu sunt de acord cu Unirea României cu Basarabia. Cred că trebuie să o facem cât mai repede, pentru că între România și RM este un decalaj de 4-1, iar în vreo 5 ani poate fi de 6-1. Cu cât mai repede cu atât mai mici costurile.