| anonim_4396 a întrebat:

Atunci când îți simți hainele inconfortabile și ai o stare de parcă ești în transă și parcă dormi în ghete, se poate vorbi de un început de depresie?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ți-e somn.

| Simpatic a răspuns:

Nu cred, depresie este mai mult cand te simti inutil, nu iti mai place nimic din ceea ce iti placea pana atunci, te izolezi de tot si toate, numai ai chef de nimic nici sa iesi din casa, iubesti mai mult intunericul decat locurile cu lumina etc

| RoCkKiD a răspuns:

Nu.

Depresia e destul de greu de diagnosticat acasa, in general sunt cateva simptome dar depind in functie de intensitatea ei.

Psihice:
-Stare generala de lipsa de interes sau motivatie, nu simti nici dragoste nici ura, pur si simplu e un gol
-Simti ca nimic nu are sens
-Stare generala de oboseala

Fizice:
-Scadere (sau mai rar crestere) in greutate
-Lipsa de energie
-Scadere libidou