| sabin89 a întrebat:

Auzi definiție rebus: "Cu un creștet mai sus" - cuvânt de trei litere. Ce ar putea fi?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să fie ce e deasupra gâtului?

| sabin89 explică (pentru sierra1):

Nu prea pușcă cu verticalul.

| sierra1 a răspuns (pentru sabin89):

Daccă l-am vedea (pe vertical), poate am rezona și noi

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai aflat cuvantul?

| sabin89 explică (pentru floresdemayo):

Da, acu două minute l-am găsit. Era într-adevăr "cap". Greșisem eu ceva pe vertical. Auzi alta: "Cronica unei evoluții foarte slabe în deplasare (3 cuv.)" - din zece litere. Era la 1 orizontal Nu ieșea nicicum, deși găsisem câteva litere. Îmi venea să arunc revista în foc. Dar totul e bine când se termină cu bine. Răspunsul: "barălabară". Acum pot să dorm liniștit. laughing

| Dorotheea21 a răspuns:

Cap.
Poate că este fes. happy
Am văzut ce a răspuns Sierra.

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Poate am greșit eu ceva în zona aceea. Trebuie să revizuiesc totul. Auzi alta: "Așa ceva nu s-a mai văzut" - tot din trei litere. Pe ăsta l-am găsit: "nou". Tare, ce zici?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Cred că este tare. Eu sunt la nivel de integrame. laughing

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Cu ce se mănâncă? Poți să-mi dai un exemplu? Nu știu nimic despre integrame.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Definițiile sunt scrise în pătrățelele care despart cuvintele.
Găsești la orice chioșc.