| Foxyyyy a întrebat:

Aveti nevoie de ceva maret pentru a fi fericiti sau mai de graba gasiti fericirea usor, in lucruri marunte?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Niciodata nu am cautat fericirea in lucrurile marete si nici in lucrurile materiale.
Lucrurile marunte, de zi cu zi, sunt cele care imi aduc pace si bucurie in suflet, sunt cele mai frumoase si mai importante din viata mea.
A fi sanatoasa, foarte buna la serviciu, a avea rezultate bune cu o clasa noua sau cu un elev nou (sunt profesoara), a reusi sa fac ceva cu adevarat valoros in profesia mea, imbratisarile oamenilor dragi din viata mea, un mic-dejun delicious si o cafea tare, impreuna cu o conversatie faina, de dimineata, in mijlocul familiei, o seara petrecuta in oras cu prietenele mele, un concert, o piesa de teatru, o carte foarte buna citita, un film interesant, o plimbare de seara in parc, admirand culorile superbe ale toamnei si bucurandu-ma de soarele bland de octombrie, joaca cu catelusa mea draga, un desert delicious pregatit pentru familie, ascultarea muzicii preferate sau un weekend la munte sunt doar cateva dintre lucrurile mari si mici care imi aduc satisfactie, implinire si fericire, in fiecare moment, al fiecarei zile din viata mea.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista fericirea, ma multumeste starea de normalitate in care nu ma doare nimic, nu sufar mi ok asa, fericirea e doar o iluzie a realitati false care vrea sa ne manipuleze de multe care sunt iluzi care ne tin in lanturiile sclaviei de catre cei 5% din populatia lumii care conduce lumea,ma multumeste un film de comedie, o piesa, cand ma trezesc dimineata, cand privesc cei dragi, cand vad ca nu am cancer etc cand reusesc in ceea ce imi propun

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Ce ar fi rau sa crezi in fericire? Nu prea inteleg o parte din raspunsul tau. Una e sa fii multumit, impacat, sa ai o stare ok si normala cum spui tu, fericirea e ceva mai mult de atat.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Pai de ce o stare de normalitate nu poate fi o fericire? fericirea ce e de fapt? e de fapt o stare de moment, daca esti fericit non stop ori esti nebun ori esti beat, drogat, nu poti fi non stop in starea asta nu e posibil biologic vorbind

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

E imposibil sa fii fericit mereu,asa e. Dar e o stare pe care o poti avea mai des sau mai rar. E si o chestie de perceptie personala,eu ti-am pus, cred ca fericirea e ceva mai mult decat normalitatea. Normalitatea aia la care te-ai referit tu, e cea in care te situezi la mijloc, nici fericit, nici trist.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Stiu ce inseamna fericirea, eu m-am referit ca si o stare de normalitate poate fi ok, eu nu cred ca scopul vieti e sa fi fericit si implinit, desigur ca sexul poate fi o fericire sau bautura, droguriile, jocuriile de noroc dar e si o distrugere in acelasi timp

| Foxyyyy explică (pentru RAY):

Da,e buna si starea aia de normalitate. Fiecare isi gaseste fericirea sau implinirea in diferite lucruri, tocmai de asta am si pus aceasta intrebare.

| RAY a răspuns (pentru Foxyyyy):

Crede-ma ca si o stare de normalitate e si asta greu de gasit la unele persoane care sunt depresive

| T0T a răspuns:

Normal că tind la ceva măreț pentru mine dar asta nu înseamnă că nu caut fericirea și în lucruri mărunte.

Răspuns utilizator avertizat
| Sociopat a răspuns:

O gasesc in lucruri marunte.

| Cσcσ a răspuns:

Lucrurile marete realizate de mine ma fac fericita.

| Foxyyyy explică (pentru Cσcσ):

Si lucrurile marunte pe care le intalnesti zi de zi, nu?

| Cσcσ a răspuns (pentru Foxyyyy):

Da, daca stau mai bine sa ma gandesc, si acestea conteaza foarte mult. Unii oameni nu le dau importanta, dar si cele mai mici detalii conteaza enorm de mult pentru noi, ca oameni.

| Ccc25 a răspuns:

Fericirea poate să arate și așa:

http://danieladumitrescu.blogspot.ro/......i-asa.html

:)