| craniw a întrebat:

Azi e ziua Romaniei. Simtiti vreo emotie?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Chiar foarte mare.
De azi dimineata am ascultat "Desteapta-te romane" si,ca intotdeauna,cuvintele mi-au rascolit o multime de sentimente, nu stiu daca le-ai ASCULTAT vreodata cu adevarat!
Ca sa intelegi ce spun, incearca sa-ti imaginezi ca nu mai locuiesti in tara in ultimii 17-18 ani.Departe fiind,tot ce e romanesc, pentru mine capata o importanta mult mai mare!
Ti-ar putea-o confirma toti cei plecati in strainatate, tara ne lipseste.Ascult muzica romaneasca,vad emisiuni, citesc stiri, dar nu sunt in tara.Ies pe strada si sunt inconjurata de o limba straina,intr-o tara straina,cu obiceiuri straine! E un sentiment ciudat de frustrare,de neimplinire,ceva iti lipseste,boala strainatatii greu te iarta.
Asa ca,mai ales azi,permite-mi sa fiu de un sentimentalism excesiv si sa ma bucur ca serbeaza tara mea! Buna sau mai putin buna,in ea am crescut si mi-e draga,romaneste am spus primele mele cuvinte,romaneste ma inchin,romaneste numar bani si romaneste injur! Si-mi place la nebunie!
Sunt romanca si sunt mandra nevoie mare, si de s-ar pune o tara intreaga de straini impotriva mea, eu sunt romanca si romanca o sa mor!
La multi ani Romania!
http://www.youtube.com/watch?v=yUgIyYlMqII&feature=related

7 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

Ce emoţie să simt?
Aaaa, da, desigur, nu mă duc la şcoalăă!
Alta... nu. yawn

| 愛日本 a răspuns:

Nu, nicuiuna.

| Bianca3108 a răspuns:

Da.Este ziua locului unde m-am născut, unde am copilărit.Aici trăiesc.

| Humphrey a răspuns:

O intrebare foarte interesanta, nu prea... chiar deloc cred ca si tigani simt mai mult decat mine si multi alti.

| Queensway a răspuns:

Sincera sa fiu nu simt nimic laughing)

| craniw explică:

Daca traiai inainte de 1989, comunistii te faceau sa fii mandru de Romania. Cei care conduc acum, ce sentimente iti inspira?

| craniw explică:

Asa simt cei care traiesc printre straini