| DracuIa a întrebat:

Beculetul acela rosu de la prelungitor consuma daca e aprins?
https://aleximtop.ro/......-3x1mm.jpg

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

De obicei e un led și consumă 0, 0xx w.
Deci nesemnificativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună întrebare! happy
Asta m-am tot întrebat și eu.
Dar ledul acela e făcut tocmai ca să îl stingeți și aprindeți când vreți, tocmai ca să nu mai băgați/scoateți mereu ștecherul din priza de perete. happy Deci poate ar fi cazul să-l stingeți de fiecare dată când nu-l folosiți. happy

P.S. aveți grijă când puneți telefon la încărcat noaptea sau când chiar aveți nevoie de ceva urgent, ca ledul să fie aprins. Mie spre exemplu mi se întâmplă de multe ori să pun telefonul la încărcat noaptea și dimineața să mă trezesc cu el închis, pentru că de fapt am pus telefonul la încărcat, dar ledul am uitat să-l aprind. happy