| claudiu89 a întrebat:

Ce rol are butonul rosu la un prelungitor (il apas si nu face nimic), nu cel de ON/OFF.
Si ce inseamna daca becul din stang palpaie intruna.
Link la prelungitor mai jos:

https://conectica.ro/......p-5-45-usb

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este protectia la scurt-circuit. Scrie clar in linkul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Butonul ala rosu nu cel care are bec, are rolul de protectie nu il apăsa nonstop el in caz de de supraalimentare sau fluctuatie de tensiune sare si deconecteaza automat priza ca sa protejeze aparatele care suntr in ea in acel moment, este foarte bun prelungitorul.

| claudiu89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si ledul din stanga tot palpaie la prelungitorul meu. Ce inseamna?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru claudiu89):

Daca bagi prelungitorul in priza fara sa bagi nimic in el pîlpîie ledul? Sau ledul pîlpîie doar cand simte consumator? Daca si cand il bagi singur fara alte aparate pîlpîie, atunci dul inapoi la magazinul de unde l ai luat si cere altul dar cu probă sa i ti faca ei proba in fața ta a prelungitorului ca sa vezi daca acela mai pîlpîie sau nu.

| claudiu89 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, palpaie fara consumator. Deci nimeni nu stie de ce palpaie? ce inseamna? Am observat sa nu mai merg USB-urile. Prelungitorul nu ii nou, ii folosit de ceva vreme.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru claudiu89):

Este defect nu il mai folosii si suna i pe cei de la care l ai cumparat si returneaza l sa i ti dea altul nou sau banii inapoi, acesta este defect

| sierra1 a răspuns:

Cum zice in poză: protectie scurtcircuit (deși pare că e disjunctor)

gizăs... cum spunea colegul de mai sus!

| claudiu89 explică (pentru sierra1):

Nu ai explicat ce face butonul de protectie scurt circuit. Si mai era o intrebare. Este un bec in stanga langa USB care palpaie la mine.

| sierra1 a răspuns (pentru claudiu89):

DUPĂ un scurt, il reapeși. Încă n-ai avut plăcerea de a-l avea...

E bine acum?

Cu plăcere

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ala rosu e siguranta, geezus... ia si citeste si tu manualul. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RealKing01 a răspuns:

Pai apasa pe buton sa l aprinzi daca il lasi asa n ai curent. trebuie sa stea aprins mereu.