| nukeyly a întrebat:

Ce rol are butonul rosu(de obicei) de la un prelungitor cu rola sau tambur? Buton rosu este situat de obicei in centru. Poate confirma cineva ce face 100%, gen testat personal?
https://www.dedeman.ro/ro/derulatoare-cablu-electric/c/1 320

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Butonul rosu este deblocatorul ca sa poti desface sau aduna rola.

| relian a răspuns:

Nu am folosit tambur genul ala,am folosit tambur care nu are buton,tragi doara de cablu si eliberi,ori tragi si blochezi.
Daca tamburul este de genul cu arc,ce ruleaza singur cablu,atunci butonul ala ar putea fi o siguranta care elibereaza frana pusa cablului si lasa sistemul de rulare sa traga cablu pe tambur.

Ar mai putea sa fie si siguranta electrica,de o anumita marime,amperi, in cazul in care pe cablu se depaseste un anumit amperaj ala sa sara, protejeaza astfel cablu.
Cauta la descriere si vezi daca, este tambur cu autorulare, ori tambur cu siguranta electrica.