| anonim_4396 a întrebat:

Boon, azi am o fana!
Plus un semi-retardat care ma acuza de plagiat, ha, ha. Ceea ce eu o iau ca pe un compliment absolut: ma simt mai mandru a fiu asigurat ca scrisele mele seamana cu ceva compus de un scriitor pe bani, dovada suprema ca un scriitor mocca e mai altruist si mai demn decat toata Academia Romana.
Si pen-ca singura mea fana vrea sa citeasca mocca ceva la zi, azi am decis sa ma leg, conform principiilor mele de efemerida, chiar de ziua de azi: 7 Iunie, daca nu gresesc.
Reeditez pentru inceput disclaimerul zilnic: va rooog, nu ma raportati! Cica in blog administratia se lauda ca ii place bloogingul, pana si Stanca are unul (De Tenita nu sunt sigur, poate unul sub pseudonim), asa ca eu ar trebui sa fiu acceptat cu fila mea de blog la prin corespondenta gen spam, gen cucul care isi depune ouale in cuibul pitulicii, ceva.
Sa incepem:
1099: primul cruciat ajunge la Ierusalim. Le-a luat vreo mie de ani, dar s-au intors crestinii la matca, cu sabia in mana, pusi pe pradat. Of, zilele mele...
1340: se infiinteaza orasul ce va legaliza prin 2000 canabisul, deci Rotterdam. Si incepe munca de Sisif a olandezilor zburatori de a muta marea cu vreo 1000 de kilometri mai la stanga. Bravo lor!
1557: Anglia se decide, in sfarsit sa declare razboi Frantei pe urmatorii 400 de ani. Oameni caposi, gata de distractia ultras. Si unii, si altii.
1839: eveniment ciudat: in Hawai se semneaza declaratia drepturilor omului. Probabil ca era legalizat astfel cantatul la ukulele, portul obligatoriu de sandale hawaiene si o ora de surf pe zi.
1862: in sfarsit, Anglia si US accepta sa desfiinteze traficul de sclavi. Ca o erata, in aceiasi zi discuta blat sa armonizeze lira cu dolarul, ca sa aiba Wall Street-ul un nou tip de sclav de jumulit: sclavul datoriilor la banca, ha, ha.
1893: Se trezeste Gandhi, isi pune ochelarii, toga lui de canepa galbuie, si instiga lumea sa se opuna guvernarii. Ponta si Voiculescu s-au trezit abia anul trecut, Crin inca mai doarme un picut, cum ii place lui.
1912: US testeaza prima mitraliera montata pe un avion. Eu astept stirea cu prima stewardesa American Lines montata la un avion, hi, hi.
1929: dupa ce s-au cacait vreo 600 de ani sa mute marea 100 de kilometri mai la stanga, olandezii decid ca e timpul ca femeile lor sa le continue munca: prima ministereasa cu tate e aleasa chiar la ministerul Muncii din Olanda: madam Bondfield, saru-mana!
1942: Maximul razboiului pe frontul de Est: nemtii ajung la Sevastopol. Nu stau mult, ca vine frigul.
Tot 1942, tot pe 7 iunie, dar mai la sud, amiralul Nimitz termina batalia de la Midway si fuge sa se laude in presa. Ceea ce produce mai putina valva decat capturarea perforat a lui Bin Laden, fie vorba intre noi.
1955: Apare prima oara la TV in FullColor un presedinte american, aka Eisenhower. Lui Ceasca i-a ramas sa apara partial color de-abia prin 1987, ho, ho.
1963: Prima aparitie live la TV a formatiei Rolling Stones, ciripind "Come On". Ultima a fost acum 10 minute.
1964: ca sa nu se lase mai prejos, Beatlesii se plimba cu barca prin canalele din Amsterdam, ca sa vada de ce s-au cacait olandezii sa mute marea la stanga.
Daca tot suntem la capitolul muzica, sa o bagam si pe Madonna, cu single-ul "Live to Tell" care ajunge azi, 7 iunie 1986, No.1 in US.
Ce ar mai fi de zis? Ahh! Sursa, ca sa nu mai fiu acuzat ca le-am scos din burta:
http://www.historyorb.com/events/june/7

1 răspuns:
| Dangel a răspuns:

Sunt multi plagiatori care acuza de plagiat.Dar aratandu-le dovezile o sa se faca mici mici ca niste viermi.winking